Rak szyjki macicy
Każdego roku na raka szyjki macicy umiera ponad 340 tys. kobiet, a liczba nowych przypadków oceniana jest na ponad 600 tys. Ten nowotwór jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, piątym w Europie i siódmym w Polsce. W naszym kraju co roku 3 tys. pań słyszy taką diagnozę.
- Na deklaracjach się skończyło. Polacy unikają szczepień jak ognia
- Polacy stracili odporność zbiorową na odrę
Zakażenie wirusem HPV
Jedną z przyczyn tej ciężkiej choroby jest zakażenie wirusem HPV. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV, a szczepienie chroni przed rakiem szyjki macicy. Od lat w Polsce dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. Koszt szczepienia to co najmniej 280 zł.
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV
150 różnych odmian wirusa HPV
W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. To najczęstszy wirus zakaźny przenoszony drogą płciową lub przez wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręcznika czy bielizny.
Znanych jest ponad 150 różnych odmian wirusa HPV, wśród których ponad czterdziestoma zakażamy się drogą płciową. Większość z nich wirusów nie wywołuje negatywnych skutków dla zdrowia, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Jednak czasami staje się przewlekłe i może powodować nowotwory. Szczególnie typ 16 i 18 należą do wysoko onkogennych i odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy, pochwy, sromy, prącia i tzw. przestrzeni ustno—gardłowej. Na początku zakażenie HPV ma charakter bezobjawowy. Kiedy chory zaczyna odczuwać świąd, pieczenie, obserwuje ropne upławy i zmiany brodawkowate, to świadczy już o zmianach przedrakowych i wczesnorakowych.
Do tej pory tylko Polska nie wprowadziła szczepienia przeciw HPV
Na 31 krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego do tej pory tylko Polska nie wprowadziła szczepienia przeciwko HPV do krajowych programów powszechnych szczepień. Programy powszechnych szczepień dziewcząt prowadzi 30 30 krajów, a w 11 z nich realizowane są także programy szczepień wychwytujących w starszych grupach wiekowych.
Różnice w programach w poszczególnych krajach dotyczą przede wszystkim wieku docelowych populacji, który wynosi 9–14 lat w przypadku dziewcząt i chłopców oraz 10–26 lat w programach szczepień wychwytujących dziewcząt i 10–18 lat w programach szczepień wychwytujących chłopców.
Tomasz Wypych
Czytaj dalej:
- Australian Open. Magda Linette awansowała do ćwierćfinału
- 160. rocznica Powstania Styczniowego. Korwin-Mikke: Nie mamy czego świętować
- Ważne oświadczenie minister spraw zagranicznych Niemiec. Chodzi o Leopardy
- Polak na Ukrainie schwytał rosyjskich żołnierzy. "Największy koszmar Rosji"
- Żałoba w rodzinie Pazurów. Dorota Chotecka przekazała smutną wiadomość
Komentarze
Pokaż komentarze (32)