Parlament Europejski wzywa Olafa Scholza do bezzwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. (fot. PAP/EPA)
Parlament Europejski wzywa Olafa Scholza do bezzwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. (fot. PAP/EPA)

Europarlament ma dość bierności Scholza. Wystosowano rezolucję

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2.

Parlament Europejski naciska na Scholza

W rocznym sprawozdaniu z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) za 2022 r., przyjętym w środę 459 głosami za, przy 93 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się, posłowie wzywają do natychmiastowego rozmieszczenia nowoczesnej broni i obrony powietrznej nowej generacji na Ukrainie. Eurodeputowani wezwali kanclerza Niemiec Scholza do bezzwłocznego dostarczenia jej czołgów Leopard 2.

Ukraina potrzebuje pomocy wojskowej i ciężkiego uzbrojenia

Deputowani podkreślają, że Ukraina broni swojej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz pilnie potrzebuje pomocy militarnej i ciężkiego uzbrojenia, aby wygrać wojnę z Rosją.

Inicjatywy UE na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa

W sprawozdaniu jego autorzy z zadowoleniem przyjmują nowe inicjatywy UE na rzecz wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w szczególności deklarację wersalską, kompas strategiczny, wspólny komunikat w sprawie luk w inwestycjach w obronę oraz wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia zachęcającego do wspólnych zamówień (EDIRPA). Państwa członkowskie powinny nadal rozwijać zdolności w zakresie cyberobrony — dodają posłowie — oraz ustanawiać partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa i obrony z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie.

Bezpieczeństwo Europy

Sprawozdawca ds. wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Tom Vandenkendelaere (EPL) powiedział, że bezpieczeństwo europejskie dramatycznie się pogorszyło z powodu wojny na Ukrainie.

— W tym kontekście UE musi zwiększyć i przyspieszyć pomoc wojskową dla Ukrainy oraz usprawnić funkcjonowanie jej polityki obronnej, kontynuując i zacieśniając współpracę z NATO. Między innymi powinna przyspieszyć proces decyzyjny w kwestiach obronnych i zmniejszyć zależność od krajów trzecich — wskazał.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka