Rządzący apelowali o jak najszybsze rozpatrzenie ustawy nowelizującej Sąd Najwyższy w Senacie. Mimo że od głosowania w Sejmie minęło 5 dni, to PiS będzie musiało trochę poczekać. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wyższa zajmie się uchwalonym projektem 31 stycznia.
To i tak szybciej, niż najbliższe zaplanowane posiedzenie Senatu w harmonogramie, które odbędzie się w dniach 8-9 lutego. Zdaniem Tomasza Grodzkiego, trwają obecnie konsultacje z prawnikami i ze środowiskami opiniotwórczymi oraz dokonywane są analizy w senackich komisjach. Poprawki mają sprawić, że ustawa wróci do Sejmu "lepsza". Głosowanie przeciwko tym zmianom zapowiedziało nie tylko PiS, ale też Solidarna Polska.
Zobacz też: PiS ma serdecznie dość Ziobry. Padają mocne ostrzeżenia
"Skarbczyk z pieniędzmi"
- Miałbym marzenie, żeby Sejm, choć raz te nasze poprawki przyjął, bo wtedy daje to ogromną gwarancję, że Komisja Europejska otworzy ten skarbczyk z pieniędzmi. Apeluję o to, bo ten taniec wokół KPO uprawiany przez partię rządzącą czy koalicję rządzącą, odbywa się ze szkodą dla nas - mówił Grodzki podczas wizyty w Białej Podlaskiej.
Marszałek Senatu domaga się też dymisji Zbigniewa Ziobry za blokowanie KPO - argumentował. - Jeżeli członek Zjednoczonej Prawicy – Solidarna Polska – mówi jawnie, że jest przeciwko tej ustawie i głosuje przeciwko, jeżeli mówi, że jest przeciwko ustawie wiatrakowej, a to jest następny kamień milowy, i to z tych strategicznych, to coś jest nie tak. To znaczy, że pan premier nie panuje nad swoimi podwładnymi. Pan minister Ziobro powinien być natychmiast odwołany, ale to jest ich sprawa - stwierdził.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, a wcześniej Izba Dyscyplinarna. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.
Czytaj: Zwolennicy negocjacji z Rosją za wszelką cenę będą niepocieszeni. Kissinger zmienia zdanie
Nowelizacja ustawy o SN
Projekt złożony w Sejmie w połowie grudnia wprowadza też spore zmiany dotyczące testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy. Środowiska prawnicze obawiają się podważania statusu sędziów przez "starych" i "nowych", powołanych na mocy znowelizowanej ustawy o KRS w 2017 roku.
Nie przegap: Chory kontra szpital. Bardzo ważne stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
GW
Inne tematy w dziale Polityka