Paweł Kukiz zarejestruje wkrótce nową partię, aby przed wyborami nie pozostać bez środków finansowych z budżetu państwa. Poprzednie ugrupowanie Kukiza zostanie zdelegalizowane ze względu na nieterminowe przedłożenie sprawozdania finansowego.
Kukiz założy nową partię
Kolejne posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 25-26 stycznia. Wtedy też prawdopodobnie powstanie nowa partia polityczna w Polsce. W rzeczywistości jednak będzie to stara-nowa partia. Chodzi o ugrupowanie związane z działaczami skupionymi wokół Pawła Kukiza. Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że trwają przygotowania odpowiedniego wniosku o rejestrację nowej partii.
Grupa Kukiza nie chce pozostać bez pieniędzy z budżetu
Wcześniej, grupa związana z Pawłem Kukizem wystartowała w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku, rejestrując się jako komitet wyborczy. Jeden z ich postulatów dotyczył odcięcia finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Gdyby zdecydowali się na zarejestrowanie jako tradycyjna partia polityczna, mogliby liczyć na około 5,6 milionów złotych rocznie.
— Zostawiliśmy już około 30 mln w budżecie i nie chcielibyśmy znów popełnić tego samego błędu — powiedział Sachajko w rozmowie z "Rz". Dodał, że jego ugrupowanie potrzebuje środków do promowania swoich idei.
Wcześniejsze kłopoty partii Kukiza
Nie będzie to jednak pierwsza partia założona przez Pawła Kukiza. Poprzednią zarejestrowano w 2020 roku, jednak po dwóch latach znalazła się ona w trudnej sytuacji z powodów proceduralnych, a konkretnie – z powodu braku raportu finansowego za rok 2021.
— Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" — mówił wówczas Paweł Kukiz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
— Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju — dodał.
Ustawa o partiach politycznych
Obecnie ustawa o partiach politycznych mówi, że jeśli ugrupowanie polityczne nie złoży w terminie raportu finansowego, Państwowa Komisja Wyborcza składa do sądu wniosek o wykreślenie partii z ewidencji. Wówczas sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje orzeczenie o jej usunięciu.
Proces ten jest długi, co zauważyć można po tym, że poprzednia partia Kukiza wciąż widnieje w oficjalnych rejestrach. Państwowa Komisja Wyborcza złożyła wniosek o jej usunięcie, jednak jeszcze nie zapadło odpowiednie orzeczenie sądu w tej sprawie. Grupa związana z Pawłem Kukizem nie chce pozostawać bez finansowania z budżetu, dlatego też zdecydowano o rejestracji nowego ugrupowania.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka