Moment ataku straży granicznej Ukrainy na tzw. Grupę Wagnera. Źródło: Telegram/Straż graniczna Ukrainy
Moment ataku straży granicznej Ukrainy na tzw. Grupę Wagnera. Źródło: Telegram/Straż graniczna Ukrainy

Wagnerowcy tego się nie spodziewali. Skuteczny atak straży granicznej Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W okolicach Sołedaru trwają ciężkie bitwy między armią ukraińską a rosyjskim najeźdźcą. Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad wojną oceniają, że siły zbrojne Ukrainy nie utrzymują już pozycji w mieście. To jednak nie przeszkadza im w atakowaniu żołnierzy tzw. Grupy Wagnera z dronów.

Wagnerowcy ostrzelani z drona

Straż graniczna Ukrainy opublikowała nagranie pokazujące ostrzał żołnierzy tzw. Grupy Wagnera z drona. Wideo pochodzi z okolic Sołedaru. Rosyjscy najeźdźcy zostali zlokalizowani w okopach, skąd przemieszczali się w kierunku ruin, a później stojących jeszcze zabudowań. To właśnie w nie trafiły pociski z drona kierowanego przez pograniczników. 

"Na linii obrony w Soledarze straż graniczna wykryła piechotę wroga ukrywającą się w okopach. Nasi żołnierze walczyli z okupantem ostrzeliwując go z drona" – pisze straż graniczna Ukrainy na Telegramie. 

Siły ukraińskie tracą pozycję w Sołedarze 

"Siły ukraińskie prawdopodobnie nie utrzymują pozycji w Sołedarze, mimo twierdzeń strony ukraińskiej z 14 stycznia" – oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad wojną.

Wskazują, że również doniesienia na temat sytuacji w miejscowościach wokół Sołedaru są sprzeczne. Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, iż siły ukraińskie odparły ataki na miejscowości: Sil, Rozdoliwka i Krasna Hora. Rojanie twierdzą zaś, że zajęli stację kolejową w miejscowości Sil i niemal całkowicie zajęli Krasną Horę.

Sołedar nie ma dużego znaczenia 

Analitycy amerykańskiego think thanku oceniają również, że rosyjska propaganda wyolbrzymia znaczenie zdobycia Sołedaru, który jest w najlepszym wypadku pyrrusowym zwycięstwem taktycznym. Nie umożliwi ono siłom rosyjskim sprawowania kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do Bachmutu ani nie poprawi pozycji sił rosyjskich w celu okrążenia tego miasta w krótkim okresie.

Zdaniem ekspertów ISW siły rosyjskie mogą konsekwentnie utrzymywać wysokie tempo natarć w rejonie Bachmutu, lecz osłabione i zdziesiątkowane oddziały rosyjskie uniemożliwią uzyskanie operacyjnie istotnych rezultatów.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka