Wniosek o EKUZ możesz złożyć osobiście w oddziale NFZ, wysłać pocztą tradycyjną, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) oraz Internetowe Konto Pacjenta. PAP/Grzegorz Jakubowski
Wniosek o EKUZ możesz złożyć osobiście w oddziale NFZ, wysłać pocztą tradycyjną, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) oraz Internetowe Konto Pacjenta. PAP/Grzegorz Jakubowski

Ferie czas start. Z jednym dokumentem będziesz mieć spokojny wyjazd

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Właśnie zaczęły się zimowe ferie. Część z nas spędzi je za granicą i może zdarzyć się, że będziemy musieli skorzystać z pomocy służby zdrowia. Na jakich zasadach polskie ubezpieczenie zdrowotne jest ważne poza granicami kraju?

EKUZ - podstawa przy wyjazdach za granicą

Jeśli obawiamy się, czy w razie choroby lekarze za granicą uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne to przed wyjazdem warto uzyskać EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument sprawdza się nie tylko w czasie wyjazdów wypoczynkowych, ale również kiedy jedziemy do szkoły za granicą lub gdy pracodawca oddelegował nas do pracy poza Polską na krócej niż 12 miesięcy. 

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Gdzie działa EKUZ

EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości i potwierdza, że prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Działa również na terytoriach zamorskich francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera) i hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie). Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man oraz w Monaco, San Marino i Watykanie. Jeżeli ktoś nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE, to nie może skorzystać z bezpłatnego leczenia na podstawie EKUZ w następujących krajach: Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Dania.

Co obejmuje EKUZ

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą wynikały z naszego stanu zdrowia do końca pobytu w danym kraju, ale za jego pomocą nie można zrefundować leczenia planowanego, np. planowanego zabiegu korekty zaćmy. Przy korzystaniu z EKUZ za granicą pamiętajmy, że podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, my również poniesiemy takie koszty, np. we Francji zapłacimy 30% honorarium lekarza, w Austrii pokryjemy koszt wezwania karetki, a w Niemczech dopłacimy 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Jeśli nagle rozboli nas ząb, to dentysta pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju, np. dostaniemy tańsze wypełnienie. Jeśli złamiemy nogę, dostaniemy udaru, silnie się zatrujemy lub dostaniemy zawału, to EKUZ obejmie koszty takiego leczenia. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możemy złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.

W wielu krajach EKUZ, np. w Austrii, karta nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne. Musimy wtedy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą nas ze stoku i opatrzą, bo EKUZ dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. 

Warto więc sprawdzić zasady leczenia w poszczególnych państwach i jakie świadczenia za granicą sfinansuje NFZ? Poniżej link do strony z informacjami. 

Zasady leczenia z EKUZ w poszczególnych krajach | Pacjent

Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza, sprawdźmy, czy jesteśmy u takiego, który honoruje kartę EKUZ. Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami, czyli polskim NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Może być też tak, że, chociaż mamy ze sobą EKUZ, to najpierw będziemy musieli zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski składasz wniosek o refundację.  

EKUZ nie działa w przypadku śmierci albo utraty bagażu, nawet jeśli było w nim niezbędne dla nas wyposażenie medyczne. Na takie okoliczności musimy ubezpieczyć się komercyjnie. EKUZ nie jest także kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, również dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

Gdzie złożyć wniosek o EKUZ

Wniosek o EKUZ możesz złożyć osobiście w oddziale NFZ, wysłać pocztą tradycyjną, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) oraz Internetowe Konto Pacjenta. Wydanie EKUZ nic nie kosztuje. Otrzymamy ją, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne. EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana specjalną naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości