Internetowe Konto Pacjenta daje pacjentom liczne korzyści
Internetowe Konto Pacjenta daje pacjentom liczne korzyści

Warto to wiedzieć. Internetowe Konto Pacjenta daje liczne korzyści

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Bez wychodzenie z domu możemy zamówić receptę, umówić wizytę u lekarza, zmienić poradnię jeśli nam nie odpowiada albo sprawdzić, czy historia naszego leczenia jest zgodna z prawdą.

Internetowe Konto Pacjenta - co to jest

Wszystko za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP), narzędzia pomagającego korzystać z usług cyfrowych w medycynie i zbierającego w jednym miejscu rozproszone dotąd informacje o stanie naszego zdrowia. Konto jest bezpłatne, posiada je każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się zalogować. Młodzi ludzie od 16. roku życia, mają wgląd do swojego IKP, ale nie mają możliwości decydowania np. o wyborze lekarza czy zabiegach. Korzystanie z konta i wszystkich jego funkcji jest bezpłatne.

Na IKP znajdziemy informacje o e-receptach wystawionych, zrealizowanych, a także o tych, które zostały zrealizowane częściowo, o dawkowaniu leku, który przepisał nam lekarz, historii wizyt w przychodni i u lekarza nie tylko w ramach NFZ, ale również prywatnych oraz opisu pomocy, jakiej nam udzielono. Dowiemy się o wystawionych skierowaniach i e-skierowaniach na badania lub do sanatorium i stanie ich realizacji, o e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą i macierzyństwem oraz o szczepieniach, które mieliśmy. Konto zawiera również dane o historii leczenia osoby bliskiej, która nas do tego upoważniła, w tym naszego dziecka do 18. roku życia, o tym, kto i kiedy zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego.

Tego możesz nie wiedzieć. Nie zawsze potrzebujemy skierowania do lekarza

Internetowe Konto Pacjenta - jakie korzyści?

Poprzez IKP mamy możliwość odbioru e-recepty SMS-em lub e-mailem, wystarczy podać numer telefonu lub adres e-mail, odbioru kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem), zamówienia online e-recepty na stałe leki, upoważnienia kogoś bliskiego lub lekarza do odbioru naszych recept lub wglądu do  dokumentacji medycznej, udostępnienia placówce medycznej lub pracownikowi medycznemu e-recepty i e-skierowania, a aptece lub punktowi aptecznemu e-recepty i informacje o lekach wykupionych na receptę.

Jeśli chcemy możemy też udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informacje o stanie zdrowia i historii przepisanych leków, wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne, uzyskać e-skierowania na bezpłatne badania w ramach programów profilaktycznych, a nawet dokonać zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ. IKP podpowie, gdzie możemy się leczyć, wygeneruje Unijny Certyfikat COVID (UCC), który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub fakt bycia ozdrowieńcem. IKP pozwoli także złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), pokaże wynik testu na koronawirusa oraz informacje o podanych kolejnych dawkach szczepienia przeciw COVID-19.

Tridemia w Polsce. Szpitale decydują się nawet na zakaz odwiedzin

Internetowe Konto Pacjenta - przez profil zaufany

Na IKP można zalogować się za pomocą profilu zaufanego. To bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwia się urzędowe sprawy online. Profil zaufany mają klienci bankowości elektronicznej wielu banków. Możemy również zrobić to przez e-dowód lub po prostu konto internetowe w banku. Jak na XXI wieku przystało KP można również obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji „mojeIKP” na smartfona w systemach Android i iOS. Aplikacja ma wiele funkcji, wśród nich odbieranie powiadomień o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach, wysyłanych bezpośrednio na telefon, wykupienie leku w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, bez konieczności podawania numeru PESEL, dostęp do serwisu diety NFZ, a nawet uruchomienie krokomierza. Dostępna jest po polsku, angielsku i ukraińsku. 

W Polsce można dostać leki za darmo. Jak je zdobyć?

Bezpieczne logowanie do IKP

Logowanie się na IKP jest bezpieczne. Serwis pacjent.gov.pl jest szyfrowany, zabezpieczony, podobnie jak zabezpieczają dostęp banki, i znajduje się w bezpiecznej domenie rządowej. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy logujemy się na stronie o właściwym adresie, a adres strony w przeglądarce poprzedza symbol kłódki i litery „https”.

Jeśli po zalogowaniu się na IKP przez czas jakiś nie będziemy korzystać z konta, to tak, jak to się dzieje w przypadku bankowości internetowej, system przerwie sesję i odeśle nas na główną stronę portalu pacjent.gov.pl. Osoby, które nigdy nie korzystały z internetu i nie czują takiej potrzeby, mogą upoważnić kogoś bliskiego do obsługi ich konta. Nie muszą jednak z tego korzystać, bo wszystkie dokumenty takie jak e-recepta czy e-skierowanie lekarz może wydrukować i przekazać w razie potrzeby w postaci papierowej. 

Przychodzi pacjent do przychodni, czyli nasze prawa w POZ

Skąd są dane na Internetowym Koncie Pacjenta

IKP udostępnia dane pobrane z Systemu Informacji Medycznej, Zintegrowanego Informatora Pacjenta, który od 2008 roku gromadzi informacje o udzielonych świadczeniach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz EWP, w którym lekarze POZ, sanepid oraz laboratoria wykonujące testy na obecność SARS-CoV-2, wpisują aktualne informacje.

Szacuje się, że internetowe konto pacjenta ma w Polsce 17 mln osób.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Rozmaitości