Prezydenci Litwy, Ukrainy i Polski podczas spotkania we Lwowie. (fot. Twitter)
Prezydenci Litwy, Ukrainy i Polski podczas spotkania we Lwowie. (fot. Twitter)

Zełenski dziękuje Polsce za przyjęcie uchodźców. Podpisano ważny dokument z Ukrainą

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
W środę we Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy. Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski oraz Gitanas Nauseda podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. – To nie jest tak, że ta wojna się kończy. Wszystko wskazuje na to, że Rosja będzie kontynuowała swoje działania – powiedział Andrzej Duda. Polski prezydent zapowiedział również przekazanie Ukrainie czołgów Leopard.

Spotkanie Trójkąta Lubelskiego

Andrzej Duda przebywa obecnie we Lwowie, gdzie odbył spotkanie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

— Chcę podziękować obu panom prezydentom za kolejne spotkanie w tej formie. Trójkąt Lubelski staje się naszą tradycją, a prezydentowi Zełenskiemu chciałem podziękować za zaproszenie do Lwowa, byśmy mogli się spotkać. Wcześniej spotkaliśmy się kilka godzin przed rosyjską agresją w Kijowie. Chcieliśmy wesprzeć ukraiński naród w tej trudnej sytuacji — oznajmił Andrzej Duda.

Andrzej Duda o wsparciu dla Ukrainy

— Chciałbym, że w pomocy Ukrainie uczestniczyły też inne państwa. Ta agresja musi zostać zatrzymana. To jedno z największych wyzwań. Wszystkie państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego muszą Ukrainę wspierać — oznajmił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej we Lwowie.

Podkreślił jednocześnie, że Polska zdaje sobie sprawę, czym jest rosyjska agresja.

— W imieniu polskich władz mówię, że będziemy wspierać wszelkie działania pomocowe dla Ukrainy. Wiemy, że obrona Ukrainy to gwarancja pokoju i bezpieczeństwa — mówił Duda.

Rola Polski w pomocy Ukrainy

Dalej prezydent Duda podkreślił, że Polska od początku wojny "realizowała bardzo aktywną rolę".

— To my byliśmy pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie, jak na tamten moment, spektakularnej pomocy. Przekazaliśmy 240 czołgów, miliony sztuk amunicji, karabinki. Cały czas przekazujemy różne formy wsparcia, uzbrojenia, wyrzutnie Piorun — powiedział polski prezydent. Zapewnił również, że Polska będzie dalej wspierać Ukrainę. — Nadal będziemy przekazywali broń — zadeklarował Duda.

Leopardy dla Kijowa

Prezydent poinformował też, że Polska zdecydowała o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard.

— Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa — powiedział Andrzej Duda.

— I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest — dodał polski prezydent.

Zełenski dziękuje za wsparcie jego kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękował Polsce i Litwie za wsparcie jego kraju.

— Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców, wsparcie militarne i gotowość do stania po naszej stronie, aż do zwycięstwa; Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat — ukraiński przywódca na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego.

— Jestem wdzięczy narodowi polskiemu i litewskiemu za gotowość do stanie przy naszym boku w drodze do zwycięstwa — dodał Zełenski. Podkreślił jednocześnie, że wsparcie militarne Polski i Litwy udowadnia, że kraje te są partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Podkreślił również wdzięczność narodu ukraińskiego za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych. 

Trójkąt Lubelski

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (33)

Inne tematy w dziale Polityka