Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. (fot. Twitter)
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. (fot. Twitter)

Przełom w sprawie KPO? Unijny komisarz mówi o "obiecującym kroku naprzód"

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders odniósł się w sobotę do przygotowanego przez PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. W mediach społecznościowych opublikował też zdjęcie z polskim ministrem. — Nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku, jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO — przekazał Reynders.

Europejski komisarz ds. sprawiedliwości podkreśla, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest istotnym krokiem naprzód w kwestii wypełnienia warunków płatności KPO.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości na temat ustawy o SN

W sobotę Reynders napisał na Twitterze, że wraz z Szynkowskim vel Sękiem kontynuowali rozmowy mające na celu "zapewnienie zgodności polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami przyjętymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i dotyczącymi niezawisłości sądów".

— W rozmowie z polskim ministrem ds. UE Szymonem Szynkowskim vel Sekiem kontynuowaliśmy dyskusje, aby polskie ustawodawstwo było zgodne ze zobowiązaniami podjętymi w ramach Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w zakresie niezawisłości sądownictwa — napisał Didier Reynders.

"Obiecujący krok naprzód"

— Nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku, jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO — dodał. — Mając na uwadze przyszłą wstępną ocenę Komisji Europejskiej w ramach KPO, ważne będzie, aby (polska) ustawa podnosiła standardy w zakresie ochrony sądowej i niezależności sądów — podsumował europejski komisarz ds. sprawiedliwości.

Komentarz polskiego ministra

Do wypowiedzi komisarza odniósł się za pośrednictwem Twittera minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, który podkreśla, że słowa Reyndersa to istotna wiadomość. Dodał, że ustalenia polskiego rządu z KE były poddawane w wątpliwość.

— Istotne, bo wielu poddawało ustalenia z Komisją Europejską w wątpliwość. Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO — napisał minister w odpowiedzi na wpisy unijnego komisarza ds. sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji ustawy o SN

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia ub.r., sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj81 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (81)

Inne tematy w dziale Polityka