Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Źródło: PAP/Andrzej Lange
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Źródło: PAP/Andrzej Lange

Testy combo u lekarza rodzinnego. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 69
W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które wprowadza do POZ, czyli u lekarza rodzinnego, możliwość wykonania testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19.

Będzie możliwość wykonywania testów combo w POZ

W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowa Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypę lub COVID-19.

"Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów" – wyjaśnił Niedzielski.

Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. "One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów" – dodał.

Niedzielski: choroby wirusowe nie są leczone antybiotykami 

Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka "umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków", ponieważ, jak ocenił, cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas.

"Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone" – dodał.

Rozporządzenie o testach combo 

Nowelizacja rozporządzenia ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiej diagnozy i na podstawie jej wyników ustalenie zaleceń i terapii dla pacjentów z zakażeniem wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV.

"W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Udostępnienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej możliwości wystawiania zlecenia na wnioskowane testy umożliwi określenie rodzaju infekcji, wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będzie pomocnym do ustalenia terapii oraz określenia zaleceń, a także będzie sprzyjać ograniczeniu nadmiarowego zlecania antybiotykoterapii" - zaznaczono w uzasadnieniu rozporządzenia.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj69 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (69)

Inne tematy w dziale Rozmaitości