Inflacja CPI w grudniu wyniosła 16,6 proc. - wynika z danych opublikowanych przez GUS. W listopadzie wynosiła ona 17,5 proc. Jest lepiej, niż sądzili analitycy, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 17,2 proc.
Ceny towarów i usług wzrosły
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak wynika z danych GUS, w ujęciu rocznym ceny żywności podrożały o 21,5 proc., nośników energii o 31,2 proc., a paliw o 13,5 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny ogółem wzrosły o 0,2 proc., przy czym żywność o 1,4 proc., spadły natomiast nośników energii o 3,3 proc. i paliw o 1,6 proc.
RPP: spadek inflacji będzie kontynuowany
Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej, proces spadku inflacji będzie kontynuowany. Rada oceniła, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Dodała także, że osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce.
„W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo” – stwierdziła RPP.
Jednocześnie przyznała, że większy wpływ na inflację miałby mocniejszy złoty. „Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" – podkreśliła rada.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka