W Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie – oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wizyty w Lizbonie.
Niemcy nie chcą weta w UE
Szefowa niemieckiego MSZ wzięła w środę udział w konferencji portugalskich ambasadorów w Lizbonie. - Głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych dla nas wszystkich rezultatów – powiedziała Baerbock, cytowana przez agencję Reutera. "Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania" – dodała.
Niemka argumentowała, że kraje unijne nie są nawet w stanie sporządzić wspólnie komunikatu prasowego, ponieważ nie mogą uzgodnić jednego sformułowania, które odpowiadałoby każdemu. Niemcy już od jakiegoś czasu mówią o likwidacji weta.
Scholz chce decydowania większościowego
Latem 2022 roku podczas przemówienia na Uniwersytecie Karola w Pradze kanclerz Olaf Scholz również mówił wprost o zniesieniu weta, co miałoby być wstępem do tzw. federalizacji w Unii Europejskiej.
Według Scholza, jednomyślność nie powinna obowiązywać w sprawach polityki zagranicznej czy fiskalnych. Jego zdaniem, błędem jest to, że pojedynczy kraj członkowski może samodzielnie blokować decyzje wspólnoty.
- Zaproponowałem, by na we wspólnej polityce zagranicznej, ale i na innych obszarach, jak polityka podatkowa, krok za krokiem przechodzić do decydowania większościowego – zaznaczył niemiecki kanclerz.
Szef rządu naszego zachodniego sąsiada zasugerował również poszukiwanie kompromisu. Zasada większościowa mogłaby jego zdaniem na początek obowiązywać w polityce sankcji i w obszarze praw człowieka, z możliwością "konstruktywnego wstrzymania się od głosu”.
Przypomnijmy, że aktualnie jednomyślność jest wymagana przy niektórych decyzjach dotyczących konkretnych dziedzin, m.in. budżetu UE, podatków i bezpieczeństwa. Ta zasada ma chronić mniejsze państwa przed narzucaniem im rozwiązań korzystnych dla większych krajów z mocniejszymi gospodarkami w Europie.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka