Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o zniszczeniu jednej haubicy samobieżnej Krab polskiej produkcji. To prawdopodobnie już ósmy polski Krab zniszczony podczas działań wojennych na Ukrainie.
MON Rosji o zniszczeniu polskiego Kraba
- Strategiczne Siły Rakietowe Rosji zniszczyły w obwodzie chersońskim haubicę samobieżną Krab polskiej produkcji - poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał broni Igor Konaszenkow.
- Samobieżna haubica Krab polskiej produkcji została zniszczona w pobliżu Antonówki w obwodzie chersońskim - powiedział Konaszenkow.
Również cztery ukraińskie haubice D-30 zostały zniszczone na stanowiskach ogniowych w pobliżu Serebryanki w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) - dodał.
Krab trafiony przez Rosjan
To już kolejna polska maszyna zniszczona w ostatnich dniach. Portal avia-pro.net pokazuje nagranie z 29 grudnia i zwraca uwagę, że polskie działo samobieżne AHS "Krab", które służyło do uderzeń na rosyjskich wojskowych, zostało zniszczone wysoce precyzyjnym trafieniem amunicji podczas walki kontrbateryjnej. Rosyjskiemu wojsku udało się skutecznie obliczyć współrzędne polskiego samobieżnego działa artyleryjskiego i, według ukraińskiego źródła, trafić go pierwszym uderzeniem.
Pomimo tego, że amunicja eksplodowała obok polskiej instalacji artylerii samobieżnej, wybuch był tak silny, że udało się przebić nawet dobrze chroniony pancerz dział samobieżnych Krab, co spowodowało pożar wewnątrz wieży i doprowadziło do zniszczenia instalacji artyleryjskiej. AHS Krab ma zaawansowany system gaśniczy, ale ten nie zawsze wystarczy do ugaszenia pożaru.
Polskie Kraby na Ukrainie
Oficjalnie Polska dostarczyła na Ukrainę około 18. AHS Krab. Ale ukraiński minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że jest ich 3 dywizjony, czyli byłyby to 54 armatohaubice. Ukraina, począwszy od początku wojny, straciła ich, według wyliczeń mediów, około ośmiu. Rosjanie, wiedząc, że to broń szybkostrzelna i precyzyjna, w pierwszej kolejności biorą je na cel.
ja
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka