Dokładnie o północy Chorwacja przyjęła euro i weszła do strefy Schengen. Ma to pozwolić ochronić jedną z najsłabszych gospodarek w Europie, nękaną inflacją. Zmiana z kun na euro może oznaczać też, że za wakacje na Makarskiej, w Dubrowniku czy Splicie zapłacimy więcej.
- To okres nowych początków, a w przypadku Chorwacji jeszcze bardziej niż wszędzie gdzieindziej w Europie - przekazała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która w Nowy Rok przyjechała do Chorwacji, by uczcić wchodzące w życie zmiany.
- Wiem, że wielu Chorwatów również pamięta, kiedy trzymali swoje pierwsze monety euro wybite kuną. Witamy w społeczności euro, Chorwacjo - dodała.
Na granicy Słowenii z Chorwacją szefowa KE spotkała się z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem i słoweńską prezydent Natasą Pirc Musar, a następnie wyruszyła do Zagrzebia. O północy w sobotę Chorwacja stała się 20. członkiem europejskiej unii walutowej i 27. krajem strefy Schengen, w której ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować, nie obawiając się kolejek z powodu kontroli na granicach wewnętrznych.
Tak ciepło w Nowy Rok jeszcze nie było. Czy zima jeszcze wróci?
Inflacja wyższa niż w strefie euro
Zdaniem chorwackiego rządu, strefa euro oznacza korzyści dla blisko 4-milionowego kraju. - Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE - mówił w środę Plenković.
Według ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę - jedną z najsłabszych w Unii Europejskeij, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę.
W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.
Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 27 państw: 23 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.
Sylwester w Niemczech. Policja musiała ochraniać strażaków, rzucano w nich petardami
Zakaz podnoszenia cen
Strefa euro oznacza prawdopodobnie droższe wakacje dla turystów - w tym z Polski, dla których Chorwacja to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Żeby ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami, zakazano podnoszenia cen w przypadku wymiany waluty. Gdy złamie się ten przepis, podmioty muszą liczyć się z nałożeniem wysokiej grzywny. To ma także nie zniechęcać turystów do odwiedzania Chorwacji. Przez cały 2023 rok w hotelach, restauracjach, sklepach, na stacjach paliw itd. będą respektowane kuny.
"Sylwester Marzeń" przyciągnął tłumy do Zakopanego. TVP: Mamy rekord oglądalności
GW
Inne tematy w dziale Polityka