Kontrowersyjny wywiad Michela Houellebecqa
U źródeł kontrowersji leży wywiad, którego pisarz Michel Houellebecq udzielił pod koniec listopada 2022 roku czasopismu "Front populaire".
"Kiedy całe terytoria znajdą się pod kontrolą islamu, myślę, że będą miały miejsce akty oporu. Będą ataki i strzelaniny w meczetach, w kawiarniach uczęszczanych przez muzułmanów, w skrócie Bataclan w odwrocie" - mówił, nawiązując do ataku terrorystycznego na paryską salę koncertową z 13 listopada 2015 roku.
Wielki Meczet w Paryżu oburzony słowami pisarza
Wielki Meczet w Paryżu określił te uwagi jako "nie do przyjęcia", zwłaszcza sugerowanie, że muzułmanie "nie są prawdziwymi Francuzami". Napisał, że komentarze stanowią "podżeganie do nienawiści wobec muzułmanów" i "wezwanie do odrzucenia i wykluczenia komponentu muzułmańskiego jako całości".
"Rzucanie takiej anatemy na cały składnik populacji francuskiej, całkowicie go wykluczając, jest niezwykle poważne" - powiedział Chems-eddine Hafiz w BFMTV, potępiając fakt przeciwstawiania "rodowitych Francuzów" i "muzułmanów". "Chciałbym, żeby mężczyźni tego poziomu, czy to Michel Onfray, czy Michel Houellebecq, wypowiedzieli się przeciwko [terrorystom]. Ale zrównanie terroryzmu z islamem uważam za niedopuszczalne - mówił rektor, chcąc "pokazać, że muzułmanie są pełnoprawnymi obywatelami i gdy ich prawa są naruszane, reagują".
Powiedział, że zawiadomienie na Houellebecqa, nie jest wymierzone w pisarza, "którego chroni wolność słowa", ale w obywatela wyrażającego się w czasopiśmie. W oświadczeniu szef meczetu powiedział, że złoży skargę za rzekome "prowokowanie nienawiści wobec muzułmanów".
Michel Houellebecq kontra islam
Kontrowersyjne wypowiedzi Michela Houellebecqa nie są niczym nowym. Był już wcześniej ścigany, ale uniewinniony w pierwszej instancji oraz w apelacji, w procesie o podżeganie do nienawiści po tym, jak w 2001 roku oświadczył: "Najgłupszą religią jest nadal islam". Pisarz bronił się twierdząc m.in., że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.
ja
Czytaj także:
Komentarze
Pokaż komentarze (40)