"Rzeczpospolita" informuje o powstawaniu państwowego rejestru zastrzeżeń tożsamości.
— Dzięki wpisowi swojego numeru PESEL w bazie przestępca nie weźmie na nas kredytu, nie sprzeda naszego domu lub spółki — czytamy.
Państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ciągu niespełna dwóch i pół roku w naszym kraju doszło do prawie 33,5 tys. przestępstw związanych z posługiwaniem się fałszywymi i skradzionym dokumentami, a także takich, gdzie narzędziem przestępstwa były fałszywe dokumenty.
"Rzeczpospolita" informuje o powstawaniu przepisów, pozwalających na uniknięcie tego typu kłopotów. Rząd przygotowuje państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości.
System, którego nie ma nikt w UE
— Każdy bank, notariusz będzie zobowiązany, w przypadku udzielenia kredytu lub sprzedaży nieruchomości lub udziałów w spółce sprawdzić czy osoba posługująca się tym PESEL-em nie zastrzegła go w bazie blokując jakąkolwiek czynność. Najprawdopodobniej ustawę rozszerzymy także o telekomy — powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji.
— Ustawa nie ma precedensu w innych krajach Unii Europejskiej — czytamy.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Dane Związku Banków Polskich wskazują, że od 2008 do 2019 roku, w samej bankowości, dokonano 93,7 tys. prób wyłudzeń kredytów, których łączna wartość wynosi 5 mld 46 mln zł.
Jak wskazuje "Rz", nowe przepisy mogą wejść w życie już w połowie 2023 roku.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka