Szef Orlenu Daniel Obajtek. Screen: Twitter/WiadomościTVP
Szef Orlenu Daniel Obajtek. Screen: Twitter/WiadomościTVP

Ceny paliw po 1 stycznia 2023 roku. Daniel Obajtek uspokaja Polaków

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Ceny paliw na stacjach Orlenu, po 1 stycznia, czyli po podniesieniu VAT, będą kształtować się na poziomie podobnym do obecnego - zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Ceny paliw po 1 stycznia - podobne do obecnych

Szef Orlenu w środę wieczorem na antenie TVP Info był pytany o kształtowanie się cen paliw na stacjach koncernu, po tym jak od 1 stycznia zostanie podniesiony VAT na paliwa do 23 proc.

Polecamy:

– Powrót VAT-u zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie powinien mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby te (ceny – red.) paliwa były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy – powiedział Obajtek.

Obajtek: "Sytuacja się stabilizuje"

Jak wyjaśnił, wiąże się to m.in. z tym, iż sytuacja się stabilizuje, złoty się wzmacnia, a cena ropy waha się między 80 a 90 dolarów za baryłkę. Szef Orlenu przypomniał, że płocki koncern połączył się z Lotosem. Zwiększono też udział na rynku hurtowym.

– Uzyskaliśmy pewne synergie. Mamy stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale do całego regionu (...). Dziś możemy zakomunikować Polakom, że te ceny będą stabilne i zrobimy wszystko, że te ceny będą kształtować się na podobnym poziomie (co obecnie – PAP) – dodał.

Szef Orlenu: Ceny paliw w Polsce jednymi z najniższych w Europie

Szef Orlenu podkreślił ponadto, że ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.

Daniel Obajtek przestrzegł przed paniką przed końcem roku i zachęcał do korzystania ze stacji Orlenu normalnie, czyli wtedy, kiedy będzie taka potrzeba.

Obajtek o Grupie Lotos

Daniel Obajtek zabrał głos również w sprawie Grupy Lotos. "Nie sprzedaliśmy @GrupaLOTOS. Jest to kwestia 30 procent jednej z 7 naszych rafinerii, które posiadamy. Była to decyzja Komisji Europejskiej, a proces był najbardziej transparentny i trwał ponad 4 lata. Ten proces nam się opłacał" - mówił w TVP szef PKN Orlen.

Obajtek dodał, że takie fuzje "duże firmy europejskie miały za sobą 30 lat temu". "Nie tylko PiS chciało zbudować taki koncern, ale też inne formacje, nie było do tego odwagi. Tylko koncern multienergetyczny może być stabilny. Dziś widzimy ten kierunek był słuszny" - tłumaczył gość TVP Info.

Daniel Obajtek podkreślił również, że "nie ma bezpieczeństwa państwa bez gazu, nie ma bezpieczeństwa państwa bez ropy i to ropy z innego kierunku (niż rosyjski - red.)".

– Myśmy uzyskali już 70 proc. dywersyfikacji dostaw ropy do Polski. Teraz kończy się następna umowa w styczniu z Rosjanami, więc 90 proc. ropy, którą będziemy stosować w naszych rafineriach idzie z innego kierunku niż kierunek rosyjski, ale to wymagało 5-6 lat przygotowania – powiedział szef Orlenu.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Gospodarka