Premier Mateusz Morawiecki jest zwolennikiem kompromisowej ustawy ws. sądów. Fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki jest zwolennikiem kompromisowej ustawy ws. sądów. Fot. PAP

Morawiecki o odblokowaniu KPO i miliardach dla Polski: "Tak PiS wygra wybory"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Mateusz Morawiecki w piątek na łamach tytułów Polska Press namawia obóz rządzący i opozycję do poparcia ustawy ws. sądów, wynegocjowanej z Unią Europejską. Zdaniem premiera w grę wchodzi dalszy rozwój Polski, a także szanse Zjednoczonej Prawicy na wyborcze zwycięstwo jesienią 2023 roku. – Jeśli chcemy zachować realną suwerenność, konieczne jest aby powstrzymać przed zdobyciem władzy ludzi, którzy suwerenności bronić nie chcą – pisze Morawiecki.

Szef rządu zwrócił się do polityków o poparcie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który 13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie. Według autorów projektu, ma on wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO, czyli znieść wątpliwości wokół niezależnego sądownictwa. 

Unie Europejska ma zalety

Szef rządu w tekście przypomniał, że jeśli Rosja zwycięży na Ukrainie, to Polska stanie się następnym celem. "Musimy mieć też świadomość, że obrona niepodległości może wymagać od naszego narodu realnej walki. Obyśmy nie musieli jej toczyć. Ale musimy być na nią gotowi. Musimy mieć wreszcie świadomość, że ta obrona może być skuteczna tylko wtedy, gdy - z jednej strony - wspierać nas będą silni sojusznicy, z drugiej - gdy będziemy mieli dość własnych zasobów, by zbudować silną armię" - zaznaczył.

W ocenie premiera, drogą do pierwszego z tych celów jest obecność Polski w NATO, a drogą do drugiego - obecność w Unii Europejskiej i jeszcze szybszy rozwój gospodarczy.

Morawiecki zastrzegł, że jest bardzo krytyczny wobec wielu zjawisk w UE, ale odrzuca pogląd, "jakoby Polska miała stać się silniejsza poprzez automarginalizację w ramach słabnącej globalnie Unii". "Nie można mylić suwerenności i niepodległości z autarkią, z naiwnym dążeniem do izolacji od UE i odcięcia się od sąsiadów. Można - a czasem wręcz trzeba - się z nimi spierać. Ale trzeba też umieć osiągać kompromisy" - podkreślił.

Premier zwrócił uwagę, że pieniądze z unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy nie osłabiają polskiej suwerenności, lecz przeciwnie, wzmacniają państwo. "Powiedzmy to sobie jasno: bez napływu do Polski pieniędzy - i tych unijnych, i tych z rynków finansowych - nie tylko niemożliwy jest szybki rozwój gospodarczy, ale bardzo utrudnione także utrzymanie suwerenności i niepodległości" - dodał.

"Drogą do zwycięstwa jest kompromis"

Premier pisze na łamach Grupy Polska Press też o zagrożeniach wewnętrznych - o tym, że "władzę w Polsce chcą zdobyć ludzie, dla których obrona suwerenności i niepodległości nie tylko nie jest priorytetem - jest zbędnym balastem". Ci ludzie, jak dodał, "z ochotą oddadzą prawo do suwerennych decyzji zewnętrznym nadzorcom - bo będą w tym widzieli szansę, że ich obóz polityczny, chroniony przez tych nadzorców, już nigdy władzy nie odda".

"Jeśli chcemy zachować realną suwerenność, konieczne jest, aby powstrzymać przed zdobyciem władzy ludzi, którzy suwerenności bronić nie chcą. I także dlatego konflikt z Komisją Europejską musi zostać szybko zakończony - bo jego dalsze trwanie daje tym ludziom najlepsze od 7 lat paliwo polityczne. Że tak jest, mówią otwarcie nawet niektórzy przedstawiciele opozycji. Przyznają, że jeśli konflikt zostanie rozwiązany - to Zjednoczona Prawica po raz kolejny wygra wybory" - argumentował Morawiecki wszystkie "za" przyjęciem znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Premier uznał, że "drogą do zwycięstwa jest dziś odważny i odpowiedzialny kompromis", a "drogą do klęski - blokada tego kompromisu pod najróżniejszymi, często szczytnymi pretekstami".

Kompromis nie jest na pewno idealny, ma wiele mankamentów - zastrzegł Morawiecki. "Polska zyska ogromną szansę na zakończenie konfliktu z KE" i narzędzia do budowy silnej gospodarki, armii i państwa - przekonuje w artykule. 

Szef rządu stwierdził, że najlepsze zasady, którymi można się kierować do osiągnięcia tego celu, to odpowiedzialność, odwaga i gotowość do kompromisu. "Dlatego właśnie apeluję do wszystkich ludzi w polityce, którzy kierują się tymi samymi zasadami – we władzy wykonawczej i ustawodawczej, i w koalicji, i w opozycji – o poparcie złożonego w ubiegłym tygodniu projektu i o dalszą wspólną pracę dla Polski" - napisał premier.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (99)

Inne tematy w dziale Polityka