Sąd Rejonowy w Nowej Hucie nakazał przywrócić zwolnionego pracownika sieci IKEA do pracy. Mężczyzna na forum krytykował społeczność LGBT, cytując przy tym Biblię. Został zwolniony przez kierowniczkę krakowskiego sklepu. Wcześniej prawomocnym wyrokiem sąd uznał, że Katarzyna N. nie dyskryminowała swojego podwładnego.
Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy sklep zamieścił komunikat dotyczący "Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii". Wówczas w wewnętrznej sieci, przeznaczonej do komunikacji, jeden z pracowników krakowskiego sklepu napisał: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", po czym zacytował wersety z Pisma Świętego.
Chodzi o fragmenty: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" oraz "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich". Kilka dni później mężczyzna został zwolniony.
Czytaj: Ciasto z IKEI wycofane ze sprzedaży. W środku znaleziono metalowy przedmiot
Sukces zwolnionego pracownika IKEA
Interesy mężczyzny reprezentował adwokat Maciej Kryczka z Ordo Iuris. - Powództwem z dnia 17 czerwca 2019 roku domagaliśmy się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia mojego klienta do pracy - powiedział. Sąd Rejonowy w Nowej Hucie przychylił się do powództwa i nakazał przywrócić mężczyznę do pracy w sklepie IKEA. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed sądem od listopada 2020 roku.
- Wypowiedzenie stosunku pracy z uwagi na cytowanie przez pracownika Bibli oraz wyrażenia opinii o środowiskach LGBT zostało uznane za bezprawne, dlatego został on przywrócony do pracy - tłumaczył Kryczka. Wyrok jest nieprawomocny.
Zobacz: Ukraińcy świętują okrągłą liczbę rosyjskich strat. Liczba robi wielkie wrażenie
To drugi wyrok ws. IKEA kontra pracownik
Na początku grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił kierowniczkę IKEA Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu z pracy mężczyzny. Wyrok jest prawomocny.
Sprawdź: Morawiecki zaapelował do PiS i opozycji. Sprawa jest bardzo poważna
GW
Inne tematy w dziale Polityka