Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zabrała głos na temat projektu posłów PiS o Sądzie Najwyższym i sędziach. Odnosząc się do ostatnich propozycji legislacyjnych zaznaczyła, że nie rozumie, dlaczego sprawy dyscyplinarne sędziów miałyby trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Manowska wskazuje na kuriozalne rozwiązanie
- Trudno powiedzieć, jaki będzie efekt wprowadzenia tego projektu. Ja widzę tam trzy istotne zagrożenia, trzy wątpliwości - powiedziała.
Chodzi między innymi o ewentualne wprowadzenie możliwości badania z urzędu przez jednego sędziego powołania drugiego sędziego. - Moim zdaniem jest to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, które nie występuje w innych systemach prawnych w Europie, rozwiązanie kuriozalne, które nie było stosowane nawet wobec tych sędziów, którzy orzekali w czasach komunizmu, a tacy sędziowie jeszcze są - opisała. - Wprowadzenie takiej możliwości badania z urzędu sędziego przez sędziego doprowadzi do chaosu - podsumowała.
Manowska zaznaczyła, że nie rozumie, dlaczego sprawy dyscyplinarne sędziów miałyby trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Są tu istotne wątpliwości konstytucyjne, niemniej trzeba przyznać, że NSA już orzeka w sprawach dyscyplinarnych np. służb mundurowych, natomiast nigdy nie orzekał w sprawach immunitetowych, o uchylenie immunitetu – wskazała.
Zobacz też: Wojna czy Pokój? "Zbrojąc się ponad miarę nikogo nie wystraszyliśmy"
I prezes SN: Jestem gotowa na kompromis
Manowska podkreśliła, że "jest I prezesem SN i sędzią". - Zajmuję się swoją domeną. Nie będę oceniać polityków. Pilnuję tego, żeby prawo, które jest uchwalane i stosowane, było zgodne z konstytucją i żeby było logiczne – powiedziała I prezes SN w sobotniej rozmowie w TVN 24.
W jej ocenie "za stan rzeczy w wymiarze sprawiedliwości odpowiadają w większości politycy i cała podzielona Polska". - Każdy ciągnie w swoją stronę, każdy broni własnych interesów, nie patrząc na dobro naszego kraju. Odpowiadają za to również sami sędziowie, którzy zajmują się czasami nie tym, czym powinni się zajmować – wskazała prezes Manowska.
- Z całą pewnością nie ma większego zaufania do SN i w ogóle do wymiaru sprawiedliwości. W naszym kraju działoby się dużo lepiej, gdyby każdy zajął się tym, czym się zająć powinien i co należy do jego zakresu właściwości. Dobrze byłoby, aby politycy z różnych stron sceny politycznej pytali prawników o rozwiązania prawne, jakie zamierzają wprowadzić do parlamentu, a sędziowie zajęli się sędziowaniem, a nie polityką – mówiła I prezes SN.
- Jestem zawsze otwarta na kompromis i jestem osobą gotową do rozmów, aby opanować chaos, jaki obecnie panuje w wymiarze sprawiedliwości. Tylko że do kompromisu i rozmów ugodowych potrzeba dobrej woli z obu stron - podkreśliła Małgorzata Manowska.
Projekt noweli ustawy o SN - zwroty akcji
Projekt noweli ustawy o SN wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę, ma – według autorów – wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO. Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".
W czwartek poinformowano, że omawianie projektu przełożono na styczeń i według planów Sejm miałby się nim zająć na posiedzeniu 11 stycznia.
Wczesnej czwartek prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo