Program PPK. Źródło: PAP/Marcin Bielecki
Program PPK. Źródło: PAP/Marcin Bielecki

Twoja wypłata może przyjść okrojona. O terminie wysłania wniosku nikt ci nie przypomni

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W 2023 roku będzie ponowny zapis do programu Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK). Zostaną zapisani nawet ci, którzy wcześniej zrezygnowali z uczestnictwa. Co ciekawe, zapis obejmuje większość osób pracujących.

Czym jest Pracowniczy Plan Kapitałowy? PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. rok życia i nie ukończyli 55 lat.

Na specjalnym koncie PPK pracownik może sprawdzać, ile oszczędności już zebrał. Dodatkowo co miesiąc pojawiają się na nim środki, które pochodzą z takich źródeł jak: wpłata pracownika (2 proc. wynagrodzenia, może być zwiększona przez pracownika), wpłata pracodawcy (min. 1,5 proc. wynagrodzenia, maks. 4 proc.) oraz dopłaty od państwa (dopłata powitalna 250 zł).

Autozapis do PPK obejmie nawet tych, którzy wcześniej zrezygnowali 

Autozapis do PPK odbywa się co cztery lata. W 2023 roku odbędzie się on po raz pierwszy, więc wiele osób może nie być świadomych, że oddaje część swojej wypłaty na program. 

Zapis do PPK nastąpi 1 kwietnia, stąd też pracodawca ma czas do końca lutego poinformować wszystkich pracowników, którzy wcześniej zrezygnowali o autozapisie. 

Automatycznym zapisem do programu będą objęci nawet pracownicy, którzy już na samym początku działania programu złożyli deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK.

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK nie będzie obejmował osób, które ukończyły 50. rok życia ale nie ukończyły 70 lat i nie przystąpiły wcześniej do programu lub wypisały się z niego z własnej woli. Z kolei jeśli osoby, które mają więcej niż 50 lat, chcą przystąpić do programu PPK, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. 

Specjalną deklarację będą musiały złożyć również osoby, które nie chcą przystąpić do PPK. Jej wzór został stworzony przez Ministerstwo Finansów. Złożona w ten sposób rezygnacja ważna jest przez cztery lata.

W przypadku, gdy ktoś będzie chciał powrócić do programu to wystarczy, że w dowolnym momencie złoży u pracodawcy odpowiedni wniosek.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo