Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w Brukseli po tym, jak ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej zgodzili się na 9. pakiet sankcji wobec Rosji. Szef rządu zaprosił też do rozmów Solidarną Polskę na temat dyskusji ws. nowelizacji ustaw sądowych, zdjętych dziś z obrad Sejmu. Będą konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą.
- Jeszcze parę dni temu nie było wiadomo czy 9. pakiet sankcji zostanie przyjęty, czy Węgry nie zablokują tego pakietu i czy przyjęta zostanie przez główne kraje UE pomoc makrofinansowa dla Ukrainy. Jesteśmy w punkcie, gdzie sankcje są uzgodnione - oznajmił Mateusz Morawiecki, który brał udział w unijnym szczycie. - Dziewiąty pakiet sankcji to kolejny ważny krok w kierunku osłabienia siły Rosji. Chcemy aby jak najszybciej zapanował pokój. Wprowadziliśmy m. in. zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji - tego do tej pory nie było. To bardzo ważna forma nacisku - tłumaczył.
Zobacz:
Co z kolejnym pakietem sankcji dla Rosji? Unia Europejska zdecydowała
PiS rezygnuje z ustawy o Sądzie Najwyższym. Zamieszanie w Sejmie
Prezydent Duda o noweli ustawy o SN. Zaapelował do parlamentu
Zgoda na sankcje wobec Rosji i pomoc dla Ukrainy
- To są sankcje, które po raz kolejny pokazują, że jesteśmy wiarygodni, utrzymaliśmy jedność pomiędzy państwami członkowskimi, bo Rosja gra na rozszczepienie wewnątrz Unii Europejskiej i nie dopuściliśmy do tego - deklarował premier. Rada Europejska zakomunikowała w czwartkowy wieczór, że jest zgoda na pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro. Wcześniej ten plan blokował rząd Węgier.
- Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje wobec Rosji były rozpatrywane w cyklu 12-miesięcznym. To wzmocnienie pakietu sankcji. Na kolejnej Radzie Europejskiej wrócimy do tego i postanowimy w szczegółach, czy zgadzamy się na taki czas trwania sankcji - poinformował Morawiecki.
Morawiecki zaprasza do rozmów
Szef rządu odniósł się również do niespodziewanej sytuacji w Sejmie, gdy PiS postanowiło porzucić projekt nowelizacji ustaw sądowych, który miał być gwarantem wypłaty środków z KPO dla Polski. Proponowane kompromisowe zapisy krytykowali prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Przez najbliższe 2-3 tygodnie odbędą się konsultacje w obozie politycznym Zjednoczonej Prawicy i prezydentem. Zapraszam posłów Solidarnej Polski w przyszłym tygodniu na rozmowy - ogłosił Morawiecki. Sejm ma rozpatrzeć projekt PiS ws. sądów na kolejnym posiedzeniu parlamentu 11 stycznia 2023 r.
Czytaj: Dowódca ukraińskich wojsk spodziewa się ponownego ataku Rosji na Kijów
GW
Inne tematy w dziale Polityka