W sobotę odbędzie się ostatnim w tym roku zjazd Akademii PiS - poinformował PAP kierownik Akademii Krzysztof Szczucki. Uczestnicy wysłuchają m.in. wykładu współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.
Akademia PiS. O czym będzie mówił Macierewicz?
Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: „Skąd jesteśmy?”, „Dokąd zmierzamy?” oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, aż do czerwca 2023 roku.
Polecamy:
Krzysztof Szczucki przekazał PAP, że sobotni wykład kończy blok tożsamościowo-historyczny „Skąd jesteśmy?”. „To będzie ostatni weekend z tego cyklu” - dodał.
Jak zaznaczył, Antoni Macierewicz będzie podczas wykładu opowiadał o genezie powstania Komitetu Obrony Robotników jako świadek i uczestnik tych wydarzeń.
Akademia PiS. Parys o Olszewskim
Jan Parys, szef MON w rządzie Jana Olszewskiego, będzie mówił o Janie Olszewskim, jego spuściźnie, ze szczególnym uwzględnieniem spraw obronno-wojskowych i bezpieczeństwa.
Akademia PiS. Żaryn o obozie chrześcijańsko-narodowym
Natomiast profesor Jan Żaryn będzie opowiadał o dziedzictwie programowym obozu chrześcijańsko-narodowego w kraju i na emigracji.
– Ale będzie opowiadał nie tylko o aspekcie historycznym, ale będzie też dokonywał analizy na ile te dziedzictwo obozu chrześcijańsko-narodowego jest nadal aktualne – podkreślił Szczucki w rozmowie z PAP.
– Będzie to intensywna dawka wykładów historyczno-politycznych, ale każdy z wykładowców będzie odnosił swoje opowiadanie historyczne do czasów bieżących, czyli uczymy się z historii, na ile można z niej korzystać w rozstrzyganiu problemów współczesnych – powiedział Szczucki.
Akademia PiS 2023: „Dokąd zmierzamy?”
Po nowym roku Akademia zajmie się sprawami bieżącymi i przyszłych rozpoczynając cykl „Dokąd zmierzamy?”.
Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów. – W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów – mówił PAP Szczucki zapowiadając pierwszy zjazd Akademii. – Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty; będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag – dodał.
KW
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka