Zmiany w Kodeksie pracy dot. pracy zdalnej. Źródło: commons.wikimedia.org
Zmiany w Kodeksie pracy dot. pracy zdalnej. Źródło: commons.wikimedia.org

Zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca sprawdzi twoją trzeźwość

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. – Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie – komentuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 430 posłów, z kolei przeciw było 12, nikt się nie wstrzymał. Teraz dokument trafił do Senatu.

Do tej pory w Kodeksie pracy nie była uwzględniona praca zdalna. Teraz nowe przepisy to zmieniają, a dokładna definicja pracy zdalnej to praca poza siedzibą firmy - w miejscu uzgodnionym z pracodawcą.

Co przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy? 

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

W uchwalonej noweli zapisano, że praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

Według nowelizacji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba, że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych. 

Sprawdzanie trzeźwości pracownika 

Dodatkowo regulacja zakłada, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników – lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

"Rozwiązanie oczekiwane społecznie"

Minister rodziny podkreśliła, że umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

"Bardzo się cieszę, że Sejm poparł tę regulację. Praca zdalna bardzo dobrze sprawdziła się podczas pandemii, licznie zgłaszali się do nas pracodawcy z postulatem, żeby unormować to rozwiązanie prawnie. W odpowiedzi na ich głosy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji. Nad tym przepisami pracowaliśmy wspólnie ze stroną społeczną" – wskazała szefowa MRiPS.

Jak dodała, to rozwiązanie będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością.

Minister Maląg zaznaczyła, że nowelizacja Kodeksu pracy oprócz pracy zdalnej zawiera drugą, równie ważną, zmianę – reguluje zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

"Taka kontrola nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Wykonywanie czynności zawodowych pod wpływem jakichkolwiek używek może doprowadzić do tragedii, dlatego uregulowanie tej kwestii było tak ważne" – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo