Szymon Hołownia wystąpił na konferencji prasowej w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Lider Polski 2050 przedstawił plan zatytułowany "Pełnoprawni", zakładający m. in. "zlikwidowanie pułapki rentowej", zmianę systemu orzecznictwa i zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Hołownia z planem "Pełnoprawni"
— Jest mnóstwo rzeczy do zrobienia w tym zakresie i my od dawna konsekwentnie mówimy, że zrobić je trzeba — mówił Hołownia. — Dzisiaj w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami chcemy zaprezentować Państwu nasz plan (...). To jest kolejny plan dla Polski, przygotowany przez instytut Strategie 2050, ale oczywiście z udziałem osób z niepełnosprawnościami (...) i osób, które są bezpośrednio zaangażowane w te problemy — mówił.
Hołownia podkreślał, że plan zakłada osiem punktów, które Polska 2050 "jest zdecydowana wdrożyć, jeśli będzie miała odpowiedzialność, powierzoną przez wyborców".
Zmiana systemu orzecznictwa
— Zreformujemy system orzecznictwa tak, żeby rzeczywiście odpowiadał tej sytuacji, w jakiej znajdują się osoby niepełnosprawne — wyjaśniał Szymon Hołownia. — A nie był środkiem represji ze strony Państwa — podkreślił.
Dalej wskazywał, że dziś osoby z zespołem Downa muszą co dwa lata spotykać się z orzecznikiem, "który będzie potwierdzał, że nadal ten zespól Downa ta osoba ma".
— To nie jest logiczne, to nie jest rozsądne, to nie ma nic wspólnego z poszanowaniem godności człowieka — grzmiał lider Polski 2050. — To trzeba zmienić — zaznaczył. Jego zdaniem obecny system orzecznictwa często jest "niesprawiedliwy i odzierający ludzi z godności".
Niezrealizowany wyrok TK
W dalszej części konferencji Szymon Hołownia odniósł się do niezrealizowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który "zrównywał w prawach osoby z niepełnosprawnościami, które stały się niepełnosprawne przed 18-tym i które stały się niepełnosprawne po 18-tym roku życia".
— Nie zrealizował tego ani rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, ani rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy — wskazał Hołownia. — To wstyd — powiedział.
Hołownia zobowiązał się, że będzie to jeden z pierwszych projektów, które Polska 2050 "położy na stole w następnej kadencji Sejmu". Podkreślił również, że to rozwiązanie będzie kosztować Państwo ok. 560 milionów złotych.
Pułapka rentowa i wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych
Hołownia podkreślał również, że należy jak najszybciej zlikwidować pułapkę rentową i jak najszybsze umożliwienie wykonywania pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Wskazał, że osoby, które pobierają to świadczenie nie mogą podjąć żadnej innej pracy.
— Spróbujcie się za to utrzymać, za 2119 zł, kiedy trzeba kupić leki, zapłacić za rehabilitację i za wiele innych rzeczy, które w życiu są potrzebne — mówił Hołownia.
Dalej lider Polski 2050 wskazał, że w Polsce jest "dramatycznie niski" wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, "nie sięgający 30 procent, podczas gdy w Europie jest to 50 procent".
— Powinno być to coraz więcej, ponieważ praca dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą pracować, to nie tylko kwestia środków finansowych — mówił Hołownia. — To kwestia godności osobistej, to kwestia rozwoju osobistego, to kwestia człowieczeństwa — podkreślił.
Cała konferencja dostępna jest na profilu Polski 2050 na Facebooku.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka