Roszkowski odnosi się do krytyki jego podręcznika
W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News gościem był profesor Wojciech Roszkowski. Zapytano go m. in. o sprawę przygotowanego przez niego podręcznika do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość".
— Uważam, że stało się dobrze, że podręcznik wszedł na rynek. Do szkół może za mało wszedł — mówił. Powiedział, że podręcznik jest wykorzystywany w niewielkiej liczbie szkół z powodu kampanii podjętej przez instytucje samorządowe i nacisków na nauczycieli.
Pozew przeciwko Roszkowskiemu
Roszkowski podkreślił, że wiele fragmentów z jego książki było celowo błędnie interpretowanych. Jako przykład wymienił skierowany przez Kamila Mieszczankowskiego pozew dotyczący dóbr osobistych jego dwuletniej córki, która została poczęta metodą in vitro.
— Nie pozwolę, żeby w publicznej szkole moja córka była wytykana palcami jako obiekt eksperymentów i dziecko niekochane przez rodziców — argumentował w wypowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych. Mieszczankowski odniósł się do fragmentu podręcznika, w którym Roszkowski pisał: — Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej.
— Moim celem było wyrażenie troski wobec dzieci poczętych — wyjaśńiał. Podkreślił, że jest zwolennikiem obrony życia, a wiele metod z obszaru inżynierii genetycznej, o których pisał nie daje gwarancji ochrony praw osób nienarodzonych.
Sędzia Waldemar Żurek poprowadzi sprawę
Roszkowski wskazał, że w wyniku losowania sędzią w wytoczonym mu procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych ma być Waldemar Żurek.
— Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka — powiedział. Krakowski sędzia jest byłym członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa; sprawował tę funkcję przed nowelizacją ustawy o KRS. Konsekwentnie krytykuje reformę sądownictwa przeprowadzaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy i w jego opinii jej negatywne skutki. Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął wobec niego szereg postępowań dyscyplinarnych, które wynikają z udziału Żurka w protestach o charakterze politycznym.
Wniosek o sprawdzenie niezawisłości i bezstronności Żurka
W treści wniosku złożonego przez pełnomocnika prof. Roszkowskiego podkreślono, że "sędzia powinien w szczególności zadbać, aby jego postawa dawała gwarancję wydania orzeczenia sprawiedliwego i niezawisłego". Do wniosku załączony został spis stron internetowych, na których znajdują się wypowiedzi sędziego Żurka, które zawierają krytykę Zjednoczonej Prawicy. Na antenie Polsat News prof. Roszkowski argumentował, że "Żurek jest postacią kontrowersyjną", ale wierzy w niezawisłość sądów w Polsce.
"Nie daje gwarancji obiektywizmu"
W podsumowaniu wniosku skierowanego do Sądu Okręgowego w Krakowie adwokat Roszkowskiego napisał, że sędzia Żurek nie daje gwarancji obiektywizmu w prowadzeniu procesu.
— Jakkolwiek pozwany nie pozostawał w sporze ani w jakiejkolwiek korelacji z Sędzią Referentem wyznaczonym do sprawy, to jasne i klarowne przekonania Przewodniczącego, wyrażane na gruncie publicznym, dają asumpt do przyjęcia tezy, iż może nie pozostawać on bezstronny w rozstrzygnięciu przedmiotowej sprawy — czytamy.
RB
Czytaj dalej:
- Tysiące policjantów wyszło na ulice Brukseli. "Miarka się przebrała"
- Z Sejmu do spółki Skarbu Państwa? Ważny poseł PiS rezygnuje z posady, znamy następcę
- PiS uderzy w opozycję komisją weryfikacyjną? Prezes i premier zaprezentowali projekt
- Trzaskowski tak tego nie zostawi. Zapowiedział ostrą reakcję w sprawie Moniki Strzępki
- Uważajcie na Straż Miejską. Niepokojące wyniki kontroli NIK
Komentarze
Pokaż komentarze (127)