Kilka dni temu szef Federalnego Urzędu Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof (BBK) Ralph Tiesler udzielił wywiadu dla "Welt am Sonntag". W rozmowie zaalarmował, że w Niemczech może dojść do blackoutów (zaników napięcia w sieci elektroenergetycznej – przyp. red.).
Niemcy bez prądu?
— Ryzyko takiej sytuacji wzrasta od stycznia i lutego, więc musimy wyjść z założenia, że miejscami przez pewien czas będą występowały przerwy w dostawie prądu — mówił Tiesler.
"Deutsche Welle" opisuje, że prezes BBK skrytykował w tym kontekście agencje rządowe za to, że nie są one wystarczająco przygotowane na sytuacje kryzysowe, takie jak przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jego zdaniem sytuacja różni się w poszczególnych landach.
"Mało prawdopodobne"
"DW" przekazuje, że rzeczniczka BBK oraz Federalna Agencja ds. Sieci "próbowały złagodzić wymowę informacji podanej przez Tieslera". Ich zdaniem wyłączenie prądu na dużą skalę jest "niezwykle mało prawdopodobne". Akcent pada jednak na wyrażenie "na dużą skalę". Rzeczniczka BBK uważa, że niemiecki system elektroenergetyczny posiada wiele mechanizmów zabezpieczających, dzięki którym sieć energetyczna jest stabilizowana w przypadku zakłóceń.
Niemcy wykupują agregaty
— Jeden z dużych producentów tego typu urządzeń notuje ogromne zainteresowanie towarem i informuje, że czas oczekiwania na agregat wynosi obecnie od sześciu do dwunastu miesięcy — czytamy.
— Na rok 2023 jesteśmy praktycznie wyprzedani — przyznaje w rozmowie z "DW" rzecznik przedsiębiorstwa Roll-Royce Power Systems. — Przesył danych rośnie niemal we wszystkich sektorach. Zarówno małe, średnie, jak i duże firmy chcą zabezpieczyć ich transfer — dodaje.
Blackouty w Polsce?
Również w Polsce coraz częściej mówi się o ewentualnych przerwach w dostawach prądu. W ostatnim czasie pojawiło się kilka ostrzeżeń dot. wytrzymałości sieci elektroenergetycznej.
— Okresowo nie jest to oczywiście łatwe, zwłaszcza jeśli pogoda nie sprzyja, a jednostki wytwórcze są w postojach nieplanowych wynikających z potrzeb przeprowadzenia remontów bieżących lub w wyniku awarii — wyjaśnił.
Czy polski system elektroenergetyczny wytrzyma zimę?
Dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych mówią, że ubytki mocy w polskich elektrowniach w zeszłym roku wynosiły 23,3 GW. Rok wcześniej w skali całego roku 2020 było to 16,5 GW.
"Rzeczpospolita" informuje, że w ostatnich tygodniach najtrudniejsze dla polskiego systemu energetycznego są poniedziałki.
— Zjawisko blackoutu występuje najczęściej w wyniku nałożenia się kilku zdarzeń losowych, których jednoczesne wystąpienie powoduje przekroczenie krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu elektroenergetycznego. To z kolei może spowodować lawinowe, automatyczne odłączanie się od sieci elektrowni i utratę napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem — tłumaczą Polskie Sieci Energoelektryczne na łamach "Rzeczpospolitej".
RB
Czytaj dalej:
- Dostawa z Kataru zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Dobra wiadomość dla Polski. Arabia Saudyjska straciła dwóch podstawowych piłkarzy
- Mata poczuł się za pewnie, wyciekł akt oskarżenia wobec rapera. "Bezrefleksyjna postawa"
- Jeśli korzystasz z Facebooka, musisz uważać. Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję
- Czarny hot dog od Żabki na Black Friday. Już od dzisiaj w sklepach
Komentarze
Pokaż komentarze (23)