W Warszawie powstała nowa aleja. Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Belwederskiej od Bagateli do skrzyżowania ze Spacerową stał się Aleją Ofiar Rosyjskiej Agresji. Nieopodal znajduje się rosyjska ambasada w stolicy Polski.
Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji przy rosyjskiej ambasadzie
Na przemianowanym właśnie odcinku alei znajdują się ambasada Rosji i jej dawny ośrodek kulturalny, który postawiono jeszcze w czasach sowieckich.
Polecamy:
„Uwaga, nadlatuje rakieta”. Trwają prace nad alarmem antyrakietowym dla ludności
Prezes PiS w Katowicach bez ogródek: „Precz z Kaczorem dyktatorem”
Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji to zrealizowana inicjatywa radnych m.st. Warszawy, którzy podejmując w październiku stosowną uchwałę, zdecydowali się upamiętnić ofiary rosyjskiego napadu na Ukrainę - podkreśla stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.
Wniosek radnego PiS
W lipcu 2022 roku wniosek w tej sprawie złożył radny PiS Filip Frąckowiak. W uzasadnieniu podkreślał, że „trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby rażące lekceważenie zasad współżycia międzynarodowego ze strony Rosji nie było kontynuowane”.
„Jednym z takich działań jest nadanie nazwy Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji drodze w pobliżu ambasady Federacji Rosyjskiej” - zaznaczył.
Kreml czuły na symbole
Choć zmiana nazwy odcinka drogi nieopodal rosyjskiej ambasady w Warszawie może wydawać się rzeczą drobną, rosjoznawcy często podkreślają, że Kreml jest szczególnie wyczulony na politykę historyczną i wszelkie symbole związane z triumfami rosyjskiego i sowieckiego imperializmu.
KW
Czytaj dalej:
Pogrzeb w Przewodowie. Przejmujące pożegnanie pierwszej z ofiar wybuchu rakiety
PO likwidowała jednostki wojskowe. PiS przywraca jedną z placówek
Dostał kopniaka na wizji. Tak w TVN24 pożegnano Marcina Mellera
Wielowieyska pisze, że Balcerowicz miał rację i że "jest symbolem" w Polsce
Problemy z niemiecką bronią na Ukrainie. Sprzęt się sypie, nie ma części zamiennych
Inne tematy w dziale Polityka