Prezydent Rosji Władimir Putin wniósł do Dumy Państwowej poprawkę przewidującą poważne konsekwencje m.in. za "szerzenie fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii". Decyzja o odebraniu obywatelstwa mogłaby zostać podjęta niezależnie od tego, kiedy popełniono czyny zagrażające i byłaby określana przez FSB.
Poprawka uderzy w mieszkańców anektowanych terenów
Możliwość odbierania obywatelstwa ma dotyczyć osób, którzy je nabyli, nie takich, którzy mają je z mocy urodzenia, czyli takich, którzy zostali obywatelami Rosji wyniku "przyłączenia" okupowanych terytoriów Ukrainy, czy też migrantów z Azji Środkowej.
Wasilij Piskariew, szef Komisji Bezpieczeństwa Dumy Państwowej, stwierdził, że „jeżeli ludzie, którzy złożyli przysięgę wierności Rosji, stając się obywatelami i zobowiązali się do przestrzegania naszych praw, łamali je, to tym samym dobrowolnie zerwali umowę z państwem, które zapewniało im swoją ochronę i prawa obywatela rosyjskiego, a to daje państwu prawo do cofnięcia decyzji o nadaniu obywatelstwa” – cytuje w niedzielę agencja informacyjna Interfax.
Putin chce pozbawiać obywatelstwa
Rosyjskie obywatelstwo będzie mogło zostać odebrane za dyskredytowanie armii, udział w niepożądanej zagranicznej lub międzynarodowej organizacji pozarządowej oraz wzywanie do działań przeciwko integralności terytorialnej Rosji.
Obecna poprawka do prezydenckiego projektu ustawy o obywatelstwie została przyjęta w pierwszym czytaniu. Zastępca szefa frakcji Jedna Rosja w Dumie Państwowej Dmitrij Wiatkin powiedział TASS, że uważa proponowane sankcje za "absolutnie uzasadnione".
- Poprawka prezydenta dotycząca organizacji pozarządowych, a także innych wymienionych przypadków, jest bardzo merytoryczna i absolutnie sprawiedliwa - powiedział w niedzielę dziennikarzom szef komisji bezpieczeństwa Dumy Państwowej Wasilij Piskariew - cytowany przez agencję TASS.
Projekt ustawy zasadniczej o obywatelstwie rosyjskim
Na liście podstaw do pozbawienia obywatelstwa znalazły się też: znieważenie rosyjskiej flagi i herbu; próba zamachu na osobę państwową lub publiczną; publiczne wezwania do działań ekstremistycznych; publiczne wezwania do naruszenia integralności terytorialnej Rosji; zbrojna rebelia; przekupstwo; chuligaństwo; wandalizm; kradzież tożsamości; rabunek; bezprawne posiadanie broni; przestępstwa przeciwko państwu; terroryzm; handel narkotykami; fałszowanie dokumentów.
Prezydent Rosji Władimir Putin złożył w Dumie pod koniec grudnia ubiegłego roku projekt ustawy zasadniczej o obywatelstwie rosyjskim. W szczególności dokument przewiduje zmniejszenie wymagań dotyczących obywatelstwa rosyjskiego dla ponad 20 kategorii osób. Jednocześnie projekt ustawy rozszerzył katalog przestępstw, których popełnienie skutkowałoby odebraniem obywatelstwa osobom, które wcześniej je otrzymały.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka