Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że Moskwa zawiesza udział w tzw. umowie zbożowej, po tym jak, według stanowiska rosyjskiego resortu, "władze Kijowa zaatakowały statki w Sewastopolu".
Rosja zawiesza umowę o odblokowaniu eksportu zbóż
"Biorąc pod uwagę akt terrorystyczny przeprowadzony przez kijowski reżim z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października przeciwko okrętom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa "korytarza zbożowego", strona rosyjska zawiesza swój udział w realizacji umów o eksporcie produktów rolnych z ukraińskich portów" - podało ministerstwo w oświadczeniu.
W sobotę rano w Sewastopolu, który jest bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było eksplozje. Ukraiński portal zn.ua poinformował, że zamknięto dla żeglugi zatokę pomiędzy północną i południową częścią miasta. Propagandowe media rosyjskie oświadczyły, że okręty Floty Czarnomorskiej "odpierają atak dronów" - relacjonował serwis.
Strona rosyjska mówi o ataku ukraińskimi dronami
Następnie rosyjska administracja Krymu oskarżyła stronę ukraińską o "zmasowane" uderzenie na obiekty infrastruktury wojskowej i zapewniła, że atak został odparty przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Generał porucznik Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony, powiedział, że w ataku brało udział dziewięć dronów i siedem autonomicznych dronów morskich.
Konaszenkow powiedział również, że atak na Sewastopol był podobno prowadzony przez brytyjskich specjalistów z siedzibą w mieście Ochakow w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie.
Według gubernatora Sewastopola Michaiła Rażniewa, Kijów podczas porannego ataku obrał za cel obiekty wojskowe Floty Czarnomorskiej. Sprecyzował, że nie było ofiar.
W odpowiedzi na incydent rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Rosja zwróci uwagę społeczności międzynarodowej, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Eksplodowały ładunki na flagowym rosyjskim okręcie?
Strona ukraińska nie przyznaje się do ataku. Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał w komentarzu na Telegramie, że eksplozje nastąpiły na czterech okrętach wojennych Rosji, w tym na fregacie Admirał Makarow. Heraszczenko oświadczył, że powodem eksplozji było "nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi".
22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ podpisali umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i sekretarz generalny ONZ António Guterres podpisali memorandum w sprawie ułatwienia dostaw rosyjskich produktów rolnych i nawozów na rynki światowe. W tym samym czasie delegacja ukraińska podpisała porozumienie z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.
ja
Czytaj dalej:
Awantura o satyrę w Republice. Prawnik poczuł się dotknięty: "Dałbym w zęby, ale..."
Nie zapomnij przestawić zegarka tej nocy. Zmiana czasu - kiedy zniknie?
Izrael wesprze Ukrainę? "Musiałoby się stać coś wyjątkowego. Iran to wróg numer jeden"
Jechał skradzionym tramwajem przez centrum Katowic. Po drodze zabierał pasażerów
Inne tematy w dziale Polityka