W drugiej połowie listopada spółki z branży prasowej zapowiedziały zwolnienia grupowe. Odejść ma 120 pracowników Ringier Axel Springer Polska, ponad 80 pracowników Agory i kilkudziesięciu pracowników Burdy, która zapowiedziała także likwidację części tytułów.
Związkowcy w RASP walczyli o dobre warunki dla zwalnianych
Ringier Axel Springer Polska prowadził rozmowy z działającymi w firmie związkami zawodowymi. Ustalono, że zwolnienia rozpoczną się 16 listopada i zakończą nie później niż 25 listopada br. Zwolnionych ma zostać maksymalnie 120 osób - informuje serwsi wirtualnemedia.pl.
Zwalniani otrzymają świadczenia finansowe: wynagrodzenie zasadnicze i pozostałe świadczenia należne do momentu rozwiązania stosunku pracy. Pracownikom, którzy podpiszą porozumienie o rozwiązaniu umowy będą wypłacane odprawy w zależności od stażu pracy, sfinansowany abonament opieki medycznej do końca 2023 roku oraz zaoferowana pomoc prawna. RASP zobowiązał się też do stworzenia funduszu celowego w wysokości 200 tys. zł na pomóc dla osób zwalnianych w trudnej sytuacji życiowej.
- Wielokrotnie postulowaliśmy zmniejszenie skali zwolnień, nie spotkaliśmy się tu jednak ze zrozumieniem. Wierzymy, że to, co udało nam się uzgodnić, to najlepsze warunki, jakie mogliśmy osiągnąć w obecnej sytuacji - mówią związkowcy.
Duże zwolnienia w Agorze
Natomiast działająca w Agorze „Solidarność” uzgodniła z władzami spółki, że zapowiedziane na drugą połowę listopada zwolnienia do 84 osób zostaną przeprowadzone przez dwa dni, a nie przez miesiąc. Spółka umożliwi dobrowolne odejścia pracownikom z działów, które ma objąć redukcja.
"Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki" - napisano w komunikacie giełdowym spółki.
Władze „Solidarności” podkreśliły, że zrobią „absolutnie wszystko, aby ograniczyć do minimum liczbę zwolnionych, a dla tych, których uratować się nie uda, wywalczyć jak najlepsze zasady odejścia”. Zadeklarowali przy tym, że pomogą finansowo zwolnionym osobom, ale tylko w przypadku związkowców płacących składki.
Burda likwiduje kolejne czasopisma
Z kolei w wydawnictwie Burda w wyniku zamknięcia zdecydowanej większości magazynów z firmą rozstać się może kilkadziesiąt osób - informują wirtualnemedia.pl. Obecnie zarząd spółki pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników.
Do końca roku zamknięte zostaną: dwutygodnik "Party", miesięcznik "Sielskie życie", pisma poradnikowe (m.in. “Claudia”, “Dobre Rady”,), kulinarne (m.in. “Przyślij Przepis!”, “Moje gotowanie”, "Sól i pieprz"), ogrodnicze (m.in. “Mój piękny ogród”, "Przepis na ogród"), a także magazyny z segmentu true stories (m.in. "Uczucia i tęsknoty", "Sekrety serca") i crafting ("Burda Style"). Znikną też wydania specjalne zamykanych tytułów. Ostatnie numery ukażą się na rynku do końca grudnia 2022 r.
To już kolejne tytuły zamykane przez Burdę w tym roku. W lutym spółka zdecydowała o likwidacji wersji drukowanych i serwisów internetowych magazynów „Focus”, „Focus Historia”, „Focus Coaching” i „Elle Man” oraz drukowanego magazyn „Samo Zdrowie”. W sierpniu 2021 r. Burda zrezygnowała z wydawania dwutygodnika „Gala”.
W portfolio Burda Media Polska pozostaną tylko magazyny "Elle", "Elle Decoration", "Glamour", "Viva" i "National Geographic Polska".
ja
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura