Rzecznik PiS Radosław Fogiel potwierdził, że partia rządząca wycofała z procedowania projekt ustawy grupy posłów o utworzeniu rady bezpieczeństwa, opiniującej zmiany kadrowe w zarządach spółek skarbu państwa.
W poniedziałek do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Na mocy nowych przepisów powstałaby rada do spraw bezpieczeństwa strategicznego, która oceniałaby przesłanki zawarte we wniosku dotyczącym np. odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania lub zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających.
Zobacz: Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji chciał promować Dugina. Uczelnia zabrała głos
Projekt grupy PiS ws. spółek
Zgodnie z projektem w skład tej rady wchodziłoby pięciu członków, trzech z nich miał powoływać Sejm, po jednym - Senat i prezydent. Chodzi o spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System, Polfa Tarchomin; odwołanie ich zarządów może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady.
Jeszcze wczoraj projektu bronił Radosław Fogiel. - Chcemy, aby najistotniejsze dla polskiego bezpieczeństwa spółki były objęte dodatkowymi regulacjami - mówił. - Dzisiaj widzimy jak nigdy dotąd, jak ważne jest bezpieczeństwo - bezpieczeństwo energetyczne, ale również bezpieczeństwo łańcuchów dostaw w niepewnych czasach na świecie. (...) Kodeksy jako ustawy regulujące szerokie zakresy bardzo często dopuszczają regulacje szczegółowe na podstawie ustaw. Kodeks spółek handlowych dopuszcza łączenie się podmiotów, chociaż w niektórych sytuacjach wchodzą w grę przepisy antymonopolowe na przykład - tłumaczył rzecznik PiS.
Groźny wypadek, auto dachowało. W środku podróżował znany generał
Projekt PiS ląduje w koszu
W środę Fogiel poinformował, że PiS wycofuje się z projektu. - Po pogłębionej analizie okazało się, że są wątpliwości natury konstytucyjnej i projekt dotyczący utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego nie będzie procedowany - powiedział.
- Rozumiem, że tutaj analiza i przede wszystkim ta dyskusja, która od wczoraj (...) się w tej sprawie toczyła, skłoniła kierownictwo klubu do tego, żeby ten projekt wycofać - sugerował wicepremier Jacek Sasin.
Jak dodał, spółki odpowiadające za kluczowe bezpieczeństwo energetyczne powinny mieć zachowaną ciągłość w zarządzaniu. - Jakaś forma stabilności w zarządzaniu spółkami strategicznymi, a za takie uznaję spółki zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski pewnie by się być może przydała, natomiast, jak widać nie ma w tej chwili atmosfery do dyskusji na ten temat - komentował Sasin.
Tajemniczy pożar w Rosji. Ogień zajął spory obszar
GW
Inne tematy w dziale Polityka