Opublikowane na łamach czasopisma naukowego Nature badanie wskazuje, że produkcja kawy Arabiki może gwałtownie zahamować. Naukowcy wskazują, że głównym powodem jest pogłębiająca się zmiana klimatu.
Arabika jest jedną z najpopularniejszych gatunków roślin, którą stosuje się do pozyskania ziarna kawy. Stanowi ona między 60 a 80 proc. globalnej globalnej produkcji kawy. Druga najpopularniejsza roślina Robusta odpowiada z kolei za pozyskanie między 20 a 40 proc.
Arabika jest wrażliwa na zmiany klimatu
Arabika, która swoje korzenie ma w wysokogórskich tropikach Etiopii jest bardzo wrażliwa na zmiany klimatu. Jak podaje portal rp.pl, roślina ma niską tolerancję na rosnące temperatury, a jej uprawy są najbardziej wydajne w chłodnych, wysoko położonych obszarach tropikalnych, gdzie roczna temperatura wynosi 18-23℃.
Naukowcy z Centrum Stosowanych Nauk Klimatycznych na Uniwersytecie Południowego Queensland odkryli, że temperatura i opady nie są najlepszymi wskaźnikami wydajności upraw Arabiki. Stworzyli modele naukowe w oparciu o dane klimatyczne, które powiązano z danymi dotyczącymi wydajności kawy w krajach, w których produkuje się najwięcej Arabiki.
Zagrożenie światowej produkcji kawy
Naukowcy postanowili zbadać wpływ różnych czynników na globalną produktywność kawy Arabiki. Analizowano temperaturę, opady, wilgotność gleby i deficyt ciśnienia pary (VPD). Jak podają, wskaźnik VPD podczas rozwoju owoców jest kluczowym wskaźnikiem globalnej produktywności kawy. W badaniu oceniono, że punkt krytyczny wynosi 0,82 kilopaskali, a po jego osiągnięciu utrata plonów wynosi ok. 400 kilogramów na hektar, czyli o połowę mniej niż długoterminowa średnia światowa.
"Ryzyko przekroczenia tego progu gwałtownie wzrasta w większości ocenianych przez nas krajów" – ostrzegają naukowcy.
Progi deficytu ciśnienia pary zostały już przekroczone w Kenii, Meksyku i Tanzanii. Jeśli globalna temperatura wzrośnie do 3°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, próg przekroczy również Peru, Honduras, Wenezuela, Etiopia, Nikaragua, Kolumbia i Brazylia. Dodajmy, że kraje to odpowiadają łącznie za 81 proc. globalnej podaży rośliny.
Kryzys klimatyczny od dłuższego już czasu mocno wpływa na uprawy kawy. W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost jej cen na świecie. Spowodowane to było wyjątkowo dotkliwą suszą w Brazylii, która doprowadziła do spadku produkcji kawy o ok. jedną trzecią.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka