Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego pomyślnie przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI. (fot. BGK)
Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego pomyślnie przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI. (fot. BGK)

600 mln euro dla Polski w ramach pierwszej transzy z Pakietu Solidarnościowego EBI

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Polska otrzyma 600 mln euro w ramach uruchomienia wsparcia z Pakietu solidarnościowego EBI. Dzięki umowom podpisanym przez banki, polskie miasta i regiony, które przyjmują uchodźców z Ukrainy będą mogły otrzymać dofinansowanie.

Emisja pierwszej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI

Pakiet solidarnościowy EBI jest wsparciem realizowanym w polityce spójności. Ma ono na celu złagodzenie skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Bank pomoże przede wszystkim krajom członkowskim Unii Europejskiej, zmagającym się z kryzysem migracyjnym.

Pakiet w wysokości 4 mld euro został zatwierdzony w maju przez Europejski Bank Inwestycyjny. Do Polski trafi aż 2 mld euro, jako wsparcie Funduszu Pomocy, powołanego ustawą z 12 marca, w celu finansowania działań i projektów niezbędnych do pomocy ukraińskim uchodźcom i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw żywności w Polsce. Fundusz ten obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

— Łączna kwota zagwarantowanych funduszy sięga 2 mld euro. Musimy pomagać Ukraińcom do czasu zakończenia konfliktu, a ten termin jest nieznany — podkreśla prezes zarządu BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dzięki umowom podpisanym przez EBI i BGK, Polska otrzymała pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro, które trafią do samorządów przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

Polska wydaje najwięcej na uchodźców

— Europejski Bank Inwestycyjny bardzo szybko uruchomił pomoc zarówno dla Ukrainy, jak i dla państw UE przyjmujących uchodźców. Sfinalizowana umowa z BGK jest tego najlepszym przykładem — mówi wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska.

— Wsparcie to pozwoli jednostkom samorządowym na rozbudowę infrastruktury i dostosowanie jej do nowych potrzeb wynikających z pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce. Dwa miliardy euro na inwestycje w Polsce (po zatwierdzonym w lipcu drugim pakiecie pomocowym bezpośrednio dla Ukrainy w wysokości 1,5 mld euro) to kolejny znaczący element zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w przeciwdziałanie skutkom wojny na Ukrainie — podkreśla Czerwińska.

— Polska jest największym krajem pod względem wydatków na utrzymanie uchodźców. Musimy te pieniądze pozyskiwać, niestety nie w formie grantów. Umowa z EBI pozwala nam zasilić Fundusz Pomocy o kolejne pieniądze poprzez emisje obligacji. Dzięki temu możemy zrealizować programy i wydatki, na które czekają samorządy oraz polskie społeczeństwo, które daje schronienie 2,5 mln stale przebywających u nas uchodźców — wyjaśnia prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Finansowanie do 100 procent kosztów projektów

Dzięki Funduszowi Pomocy BGK będzie w stanie sfinansować do 100 procent kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50 procent. Podmioty realizujące projekty będą miały także możliwość skorzystania z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka