Uczestnicy wskazali trzy pomocne obszary do przeprowadzenia skutecznej transformacji biznesu z działalności lokalnej do globalnej. Chodzi tu o komunikacje, produkcję ekologicznej żywności oraz nowoczesną medycynę. Paneliście zgodzili się z tezą, że lokalność to szansa, a postrzegana jako oryginalność, może pomóc zdobywać światowe rynki.
Na pytanie czy można osiągnąć sukces i „zrobić” karierę globalną pracując na poziomie lokalnym odpowiedział prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
-Róbmy swoje, a rzeczy związane z tak zwaną karierą będą się przydarzały – ocenił prof. Moniuszko.
-Młodzi rolnicy są osobami dobrze wykształconymi, które świetnie dają sobie radę z nowoczesnymi technologiami. - mówił Olbryś. - Ci ludzie potrzebują dostępu do świata, dlatego dobre skomunikowanie jest podstawą sukcesu ekonomicznego . Wzajemne przybliżanie lokalności i globalności dzieje się choćby dzięki sieci dróg i sieci połączeń kolejowych.
Biznes z nauką
Według panelistów, biznes powinien być zaangażowany w działalność naukową, a np. produkcja żywności ekologicznej i jej odpowiednie przetwórstwo powinny być traktowane jak „klejnotami naszego regionu”.
Uczestnicy dyskusji zwrócili na osiągnięte już sukcesy na tym polu. Wskazali choćby, że np. dzięki wyabstrahowaniu niektórych substancji z mleka można uzyskać wyciąg, który mogą leczyć albo zapobiegać schorzeniom.
Paneliści zwrócili uwagę, że inwestycje w zdrową żywność mogą być z jednym z powodów aby np. nie budować fabryki leków w województwie podlaskim. Wystarczy tylko wykorzystywać szanse na produkcję żywności, która składników zapewniających utrzymanie w dobrym zdrowiu, a nawet leczenie.
Rynek suplementów
Według panelistów, polski rynek suplementów wydaje się być jest nieprzebadany, chodzi o produkcje wyrobów medycznych, które będą przebadane na ludziach. Pomysłem na to może być używanie do produkcji suplementów składników z wyprodukowanej zdrowej żywności. Paneliści zgodzili się, że podlaska żywność jest bardzo dobrej jakości i , jednak lokalność nie ma duże szanse na zdobywanie rynków globalnych. Jako receptę wskazano potrzebę upraszczania spraw formalno - administracyjnych. Połączenie tradycji z nowoczesnością.
Czytaj dalej:
- Przydomowe bezpieczeństwo energetyczne
- Stało się, PKN Orlen podpisał umowę. Na Pomorzu powstanie przełomowa inwestycja
- Trzaskowski po rozmowie z Morawieckim. "Przerzucanie obowiązków na samorząd"
Komentarze
Pokaż komentarze