Prezydent Rosji Władimir Putin mówił o Polsce i USA w trakcie Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego w Moskwie. Wszystko to w kontekście sabotażu Nord Stream.
Putin atakuje Polskę
Zdaniem Władimira Putina to Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone są „głównymi beneficjentami sabotażu Nord Stream”. – W końcu rośnie geopolityczne znaczenie pozostałych systemów gazowych. Przechodzą przez terytorium Polski, Ukrainy. Wszystkie kiedyś zostały zbudowane przez Rosję, za jej własne pieniądze – przekonywał gości Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego w Moskwie.
Polecamy:
Prawdziwy cud. Nagranie pokazuje, jak niewielkie szanse na przeżycie mieli Ukraińcy
Do psychologa nie potrzeba skierowania. Dlaczego to w Polsce tak ważne?
Jego zdaniem, na sabotażu skorzystały też USA, które „mogą teraz dostarczać surowce energetyczne po zawyżonych cenach”. – Wszystko jest jasne – puentował Putin.
Uszkodzenie Nord Stream nazwał aktem międzynarodowego terroryzmu, którego podważającym bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.
"Nord Stream można naprawić"
Zdaniem Putina Nord Stream „można naprawić, ale będzie to miało sens tylko wtedy, gdy będzie dalej działać i zostanie mu zapewnione bezpieczeństwo”. W opinii prezydenta Rosji kryzys energetyczny wywołały „otwarcie wywrotowe działania poszczególnych uczestników rynku, którzy czasami po prostu niszczą infrastrukturę konkurentów”.
Putin kusi Turcję
Rosja jest zdolna przenieść tranzyt gazu z Nord Stream w rejon Morza Czarnego i Turcji. – I tym samym uczynić główne trasy dostaw naszego paliwa, naszego gazu ziemnego do Europy przez Turcję, tworząc w Turcji największy hub gazowy dla Europy, jeśli oczywiście nasi partnerzy są tym zainteresowani – przekonywał Putin.
Putin dodał, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy do Europy wzdłuż zachowanej linii Nord Stream. – Piłka - jak mówią - jest po stronie Unii Europejskiej. Jeśli chcą, niech po prostu odkręcą kurek i to wszystko. Nikogo w niczym nie ograniczamy, jesteśmy gotowi dostarczać dodatkowe ilości w okres jesienno-zimowy – powiedział Putin.
Jego zdaniem „Rosja zawsze wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a to różni się od krajów zachodnich”.
KW
Czytaj dalej:
Jego odwołanie było dużym zaskoczeniem. Znamy przyszłość byłego szefa BBN Pawła Solocha
Zwrot akcji w sprawie nowego podatku. Rząd rezygnuje z projektu Jacka Sasina
PGE rusza ze sprzedażą węgla brunatnego. Jest znacznie tańszy, ale jest jeden haczyk
Kulisy zatrzymania Wituckiego przez CBA. „Nie mamy z nim żadnego kontaktu”
Domownicy z zarzutami za obronę przed włamywaczem. Ziobro zwolni szefa prokuratury
Inne tematy w dziale Polityka