Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, fot.  	PAP/EPA/ANDERS WIKLUND
Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, fot. PAP/EPA/ANDERS WIKLUND

Ekonomiczny nobel za badania na temat banków i kryzysów finansowych

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Nobel z ekonomii 2022 przyznany

Jak wskazano na stronach komitetu noblowskiego, Amerykanin Ben S. Bernanke jest związany z Instytutem Brookingsa w Waszyngtonie; Douglas W. jest profesorem Uniwersytetem Chicagowskiego, a Philip H. Dybvig - amerykańskim ekonomistą związanym z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis.

Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za "badania na temat banków i kryzysów finansowych".

Prezydent Andrzej Duda powołał nowego szefa BBN. Był nagradzany za dzielność

Nagrodzeni to ekonomiści akademiccy

- Wybór tegorocznych laureatów koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach - powiedział PAP Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Jak przypomniał Klucznik, Bernanke był prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2006-2014, czyli amerykańskiego banku centralnego. - Jego praca naukowa jest skupiona wokół polityki pieniężnej – inflacji i sposobów walki z nią, znaczeniu banków centralnych, a także ryzyku kryzysów i niestabilności finansowej - dodał.

Douglas Diamond i Philip Dybvig to, jak dodał ekspert PIE, ekonomiści akademiccy. Zostali nagrodzeni za swoją pracę nad kryzysami finansowymi oraz wytłumaczenie procesu paniki bankowej. - To sytuacja, w której klienci banków próbują masowo wycofać swoje oszczędności, doprowadzając tym samym do załamania systemu oraz upadku banku w ramach "samospełniającej się przepowiedni” - wyjaśnił.

Mężczyzna uciekł ze szklanego mostu w Kijowie. Chwilę wcześniej spadła tam rakieta

Powtórki kryzysu z lat 30-tych XX wieku nie będzie

W opinii Klucznika, wybór tegorocznych laureatów "koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach". Rekordowo wysoka inflacja oraz szybkie podwyżki stóp procentowych na całym świecie tworzą, jak zaznaczył, niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej. - Skutkiem są także obawy o stabilność sektora bankowego – w Anglii bank centralny ogłosił ratunkowy skup aktywów, a w USA Bank of America ostrzega przed zbyt szybkim podnoszeniem stóp procentowych - dodał.

Zdaniem eksperta pomimo tego nie należy oczekiwać powtórki kryzysu z lat 30-tych XX wieku. - Nadzór i kontrola nad sektorem finansowym od tamtych czasów uległa znaczącej poprawie, a niedobory pracowników oznaczają lepszą sytuację na rynku pracy i mniejsze ryzyko wzrostu bezrobocia - podsumował.

Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Gospodarka