Według najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 33,8 procent głosów ankietowanych. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,2 procent głosów. Trzecie miejsce należałoby do Polski 2050 – 13,6 procent głosów.
PiS nadal z największym poparciem
— Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem Polaków — wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W poniedziałek WP zauważa, że mimo to "obóz rządzący nie może być spokojny i w pełni zadowolony".
— W stosunku do poprzedniego badania traci nie tylko minimalnie poparcie, ale również trzy mandaty i do samodzielnych rządów w kolejnej kadencji PiS brakuje aż 40 posłów — podaje portal.
Najnowszy sondaż
Pytanie, które zadano w najnowszym sondażu United Surveys brzmiało "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?".
33,8 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na PiS. 26,2 procent oddałoby swój głos na Koalicję Obywatelską, zaś 13,6 – na Polskę 2050.
Na Lewicę zagłosowałoby 8,8 procent ankietowanych PSL-Koalicja Polska mogłoby liczyć na 5,6 procent popracia. Na Konfederację oddałoby głos 5 procent Polaków. 7 procent respondentów odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć".
Opozycja wspólnie z większością mandatów?
Profesor Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na prośbę portalu przeliczył te wyniki na mandaty. Z obliczeń wynika, że PiS miałby ich 191 (o 3 mniej niż po poprzednim badaniu), Koalicja Obywatelska – 143 (o 2 mniej), Polska 2050 – 65 (o 11 więcej), Lewica – 35 mandatów (o 2 mniej), PSL-Koalicja Polska – 15 mandatów (o 4 więcej), Konfederacja – 11 mandatów (o 6 mniej).
— Jak na dłoni widać, że nawet w przypadku startu na osobnych listach, komitety partii opozycyjnych zdobyłyby większość głosów w Sejmie, niezbędną do rządzenia. Sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów — poinformowano.
Co z frekwencją na wyborach?
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do urn wyborczych udałoby się 57,6 procent badanych (48,6 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 9,1 procent "raczej tak"). Lokali wyborczych nie odwiedziłoby 39,9 procent ankietowanych, z czego 19 procent uważa, że kategorycznie nie ma ochoty wziąć udziału w głosowaniu. 2,4 procent uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, czy poszłoby na wybory.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka