Polska w Nuclear Sharing? Departament Stanu USA odpowiada na słowa Dudy
Prezydent Andrzej Duda zasugerował w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że trwają rozmowy z USA na temat włączenia Polski do programu Nuclear Sharing, czyli współdzielenia broni jądrowej w ramach NATO. Po raz pierwszy pojawił się oficjalny komentarz z Waszyngtonu w tej sprawie.
Urzędnik z Białego Domu mówi o planach USA
- W odniesieniu do twojego pytania o Polskę, chcę zrobić krok wstecz i zauważyć, że Polska jest ważnym sojusznikiem NATO w regionie. Ale jeśli chodzi o tę konkretną prośbę, to nie wiemy o tym, że ten konkretny punkt został podniesiony - odpowiedział na pytanie dziennikarza Vedant Patel, zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, podczas briefingu.
- I mogę powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do NATO po 1997 roku - dodał.
Polski prezydent powiedział, że "temat jest otwarty"
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" powiedział, że nic nie wskazuje na to, by Polska w najbliższym czasie znalazła się w posiadaniu broni nuklearnej, jednak dodał, że zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. "Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty" – powiedział Duda.
Nuclear Sharing to program NATO
Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
ja
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka