Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Chcę powiedzieć tylko jedno: Polska będzie niezmiennie stała przy Ukrainie. To nasza racja stanu. Ukraina musi się obronić i przetrwać tę wojnę. Naszą racją stanu jest doprowadzenie do sytuacji, w której Rosja będzie musiała wycofać swoje wojska. Ukraina powinna wrócić do międzynarodowo uznanych granic, czyli sprzed rosyjskiej agresji w 2014 r. – powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska".
Parasol nuklearny dla Polski
Prezydent, odpowiadając na pytanie o rosyjskie groźby użycia broni jądrowej, stwierdził, że to wskazuje na myślenie, że "jeśli Rosja ma nie być wielka, to świat mógłby nie istnieć". Dodał także, że gdyby Rosja zaczęła wojnę nuklearną, to odpowiedzialni za to byliby "wyklęci na całym świecie". Mówił także o tym, czy w takiej sytuacji Polska nie powinna myśleć o parasolu nuklearnym.
- Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział Andrzej Duda.
Kaczyński popiera przystąpienie Polski do programu Nuclear Sharing
– Ta sprawa stawała wielokrotnie w rozmowach. Stawiałem ją ja i odpowiedź amerykańska, pośrednio, ale nie była pozytywna. Jeżeli pan prezydent ma wiedzę, że droga jest otwarta, to całkowicie to popieram. Uważam, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Zobaczymy, jak będzie w praktyce – skomentował te doniesienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Co to jest Nuclear Sharing?
Nuclear sharing to koncepcja polityczna Sojuszu Północnoatlantyckiego, zakładająca udostępnianie głowic jądrowych państwom zrzeszonym w NATO, a które jej nie posiadają. Obecnie tylko trzech członków NATO posiada broń nuklearną: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, oraz Francja.
Jak donosił w maju "Frankfurter Allgemeine Zeitung", NATO w ramach nowej koncepcji strategicznej może zmienić podejście do rozmieszczenia broni nuklearnej na wschód od Niemiec w ramach tzw. Nuclear Sharing.
ja
Czytaj także:
Prof. Antoni Dudek: Urban wyznawał ideę "panświnizmu", już ma naśladowców
Niespodziewana dymisja w Kancelarii Prezydenta - odchodzi Paweł Soloch
Przychodzi pacjent do przychodni, czyli nasze prawa w POZ
Marianna Schreiber została raperką. Nagrała teledysk na blokowisku. "Polityczny dramat"
Inne tematy w dziale Polityka