Podczas tegorocznej konferencji tematem przewodnim będzie znaczenie zdobycia oraz zachowania wolności. Jak podkreślają organizatorzy, pełna jej nazwa inspirowana jest cytatem Jana Pawła II: "Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją wielokrotnie zdobywać z pomocą prawdy".
Spotkania z międzynarodowymi ekspertami
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który poprowadzi panel pt. "Czy prawdziwa wolność jest możliwa bez wolności gospodarczej? Sprawa Trójmorza – Polska".
Kolejnym ekspertem podczas konferencji jest dr Jurij Felsztinski, rosyjski historyk mieszkający w USA, autor wielu tytułów poruszających tematy polityczne, m. in. bestsellerowej książki "Wysadzić Rosję" z 2002 roku, napisanej wspólnie z Aleksandrem Litwinienko. Poprowadzi on wykład pt. "Wojna Rosji w Europie. Jak będzie przebiegać. Jak się skończy".
Podczas konferencji GenFree odbędą się także prelekcj znanych, międzynarodowych dziennikarzy. Julian Röpcke z Niemiec wyjaśni, jaka jest rola jego kraju w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Z kolei Tim Marshall, dziennikarz z Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej będzie starał się "zmierzyć odległość od wolności".
Gośćmi konferencji GenFree będą również profesor Nikolai Ivanow, brytyjski dziennikarz oraz były europejski korespondent tygodnika "The Economist" Edward Lucas, estoński polityk Marko Mihkelson, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych i sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn, dyrektor Austriackiego Instytutu Polityki Europejskiej i Bezpieczeństwa (AIES) Velina Tchakarova i oficjalny doradca oraz były wiceminister w ukraińskim resorcie spraw wewnętrznych Anton Gerashchenko.
"Wszyscy zastanawiamy się nad ideą wolności"
Konferencja "GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorze" objęta została patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Inicjatywa Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza to projekt geopolityczny, który obejmuje współpracą 12 państw Unii Europejskiej: Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Słowenię, Chorwację, Rumunię oraz Bułgarię. Celem Trójmorza jest minimalizacja dysproporcji infrastrukturalnych i ekonomicznych na wspólnym rynku europejskim, a także stworzenie regionalnego forum dialogu na istotne dla państw członkowskich tematy, przede wszystkim w zakresie infrastruktury transgranicznej.
RB
Czytaj dalej:
Komentarze
Pokaż komentarze (2)