Gościem Sławomira Jastrzębowskiego w programie "Jastrzębowski wyciska" był prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość”. W rozmowie poruszono m.in. temat wspomnianego podręcznika, ale także omówiono wyniki wyborów we Włoszech oraz nową książkę Roszkowskiego "Trójmorze kultur".
Profesor Wojciech Roszkowski to m.in. polski ekonomista, historyk i nauczyciel akademicki. Był także posłem do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.
O prof. Roszkowskim w ostatnim czasie jest dość głośno, wszystko za sprawą podręcznika szkolnego jego autorstwa do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość".
Roszkowski: sprzedało się ponad 60 tys. egzemplarzy do "HiT"
Prof. Roszkowski zdradził, że do tej pory sprzedało się ponad 60 tys. egzemplarzy do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość".
– To jest chyba dosyć spory sukces wydawniczy. Patrząc na to, że właściwie ze szkół zostało to (podręcznik - red.) wyparte, m.in. za sprawą akcji pewnej gazety (Gazeta Wyborcza - red.), która obdzwaniała szkoły i odpytywała, czy aby tego podręcznika tam nie ma – stwierdził Roszkowski.
– Ta akcja się w większości udała, ale finalnie około 55 szkół będzie używało tego podręcznika – dodał.
Cała rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim:
Roszkowski o nowej premier Włoch: pani Meloni raczej nie musimy się obawiać
Wojciech Roszkowski pytany o nową premier Włoch, Giorgię Meloni stwierdził, że nie musimy się jej obawiać, gdyż "chrześcijaństwo jest religią miłości".
– Mógłbym tutaj uspokoić wszystkich tych zaniepokojonych, no bo te trzy hasła, które określają panią Meloni "kobieta, matka i chrześcijanka" nie powinny nikogo przerażać.
Roszkowski mówi, co znajdzie się w książce "Trójmorze kultur"
Prof. Roszkowski aktualnie pisze nową książkę, która będzie nosiła nazwę "Trójmorze kultur". Jakiś czas temu były poseł Parlamentu Europejskiego opowiadając o książce stwierdził, że ma ona "charakter ekonomiczny oraz infrastrukturalny. W jego tle znajduje się polityka".
W rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim opowiedział z kolei jedną z historii poruszonych w książce.
– W tej książce jest np. historia o Węgrze studiującym na uniwersytecie w Braniewie w XVI wieku. W tym mieście wówczas był ośrodek kultury i ten węgierski znany potem pisarz był bardzo ważną postacią w historii Węgier – opowiedział.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka