Aż 63,6 proc. respondentów uważają reakcję państwa na kryzys energetyczny za niewystarczającą. Większość oczekuje też zamrożenia cen surowców przez rząd, co miałoby nastąpić przez dosypanie kolejnych środków z budżetu - wynika z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Blisko 64 proc. odpowiadających w sondażu odparło, że Polska nie radzi sobie z rozwiązywaniem kryzysu. Zwolennicy rządu twierdzą jednak inaczej i to w przytłaczającej większości - 97 proc.
Sprawdź: Niebezpieczny wyciek gazu na Bałtyku. Akurat wtedy, gdy nastąpi otwarcie Baltic Pipe
Zamrożenie cen prądu
Przypomnijmy, że na skutek wojny na Ukrainie i inflacji nastąpił drastyczny wzrost cen za energię i surowce w całej Europie. W efekcie gaz jest nawet trzy razy droży niż w ubiegłym roku. Podobnie ma się z węglem, którego w dużej mierze Polska ściągała z Rosji.
PiS uruchomiło m.in. dodatek węglowy, zamrozi też ceny prądu dla gospodarstw domowych - podstawowym wyznacznikiem będzie poziom zużycia 2 tys. kWh. Dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh, natomiast dla mieszkań z niepełnosprawnymi - 2,6 tys. kWh.
Rząd zdecydował ws. zamrożenia cen prądu. Będzie też nowy dodatek
Dodatek elektryczny
Dla 800 tys. gospodarstw domowych przygotowano dodatek elektryczny. Skorzystają z nich ci, którzy używają energii elektrycznej do ogrzania domów - w tym wykorzystują pompy ciepła. Wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Niepokojące wyniki sondażu dla polityków PiS
Respondentom zadano pytanie: "Czy państwo sprawnie rozwiązuje kryzys energetyczny?". "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 46 proc. uczestników, a "raczej nie" 17,6 proc. Tylko 7,9 proc. uważa, że państwo sprawnie rozwiązuje kryzys, a opcje "raczej" sprawnie wybrało 27,1 proc. ankietowanych. 1,5 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
A jak rząd powinien się zachować w sytuacji rosnących cen za gaz i energię? Ponad 55 proc. ankietowanych wskazało, że państwo powinno zamrozić ceny tych surowców, dopłacając z budżetu. 22,5 proc. uważa, że państwo powinno wypłacać dodatki dla obywateli, a 9,3 proc. wskazało, że państwo w ogóle nie powinno reagować wobec rosnących cen energii i gazu. 13 proc. pytanych nie ma zdania w tej kwestii.
Rząd wyraził zgodę na fuzję spółek PGNiG i PKN ORLEN
GW
Inne tematy w dziale Polityka