W ocenie Reutersa zamknięcie Nord Stream 1 zaostrzyło "najgorszy w historii kryzys dostaw gazu w Europie".
W ocenie Reutersa zamknięcie Nord Stream 1 zaostrzyło "najgorszy w historii kryzys dostaw gazu w Europie".

"Gaz już nigdy nie popłynie z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2"

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Nawet po tym, jak Władimir Putin nie będzie już prezydentem Rosji, gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie oddany do użytku - mówi niemiecki polityk Stephan Weil (SPD). Prezydent Rosji powiedział niedawno, że on może uruchomić rurociąg, jeśli będzie taka potrzeba.

Niemiecki polityk: nie będzie już partnerstwa energetycznego z Rosją

- Gaz nigdy nie popłynie z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2 - uważa minister przewodniczący Dolnej Saksonii Stephan Weil - nawet po zakończeniu ery prezydenta Władimira Putina. - Utrata zaufania jest tak fundamentalna, że już nigdy nie będzie sytuacji, w której niemiecki rząd będzie mógł polegać na energii z Rosji - powiedział polityk SPD w rozmowie z Deutsche Presse-Agentur. Powiedział, że jest bardzo pewny: "Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony".

Niemiecki rząd wstrzymał proces zatwierdzania ukończonego gazociągu Nord Stream 2 w lutym, krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę. Władimir Putin w piątek zaprzeczył, że Rosja ma cokolwiek wspólnego z kryzysem energetycznym w Europie, mówiąc, że jeśli Unia Europejska chce więcej gazu, powinna znieść sankcje uniemożliwiające otwarcie gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz:  Wyciek w elektrowni atomowej w Niemczech. Miała być rezerwą dla niemieckiej energetyki

Putin obwinia "Zielony Ład" za kryzys energetyczny

Przemawiając do reporterów po szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, Putin obwinił "Zielony Ład" za kryzys energetyczny i powiedział, że Rosja wypełni swoje zobowiązania energetyczne.
- Jeśli macie ochotę, jeśli jest to dla was takie trudne, po prostu znieście sankcje na Nord Stream 2, czyli 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, po prostu naciśnijcie przycisk i wszystko ruszy - powiedział Putin po szczycie .

Weil powiedział, że nie będzie już partnerstwa energetycznego z Rosją. - Rosjanie już dawno spalili wszystkie mosty, a zrobili to niszcząc najważniejszy atut partnerstwa: Zaufanie. Każdy, kto teraz nadal angażowałby się we współpracę z Rosją, musiałby się obawiać, że zostanie oszukany po raz drugi. Ta współpraca została bezpowrotnie zniszczona. I Zachód szybciej się z tego podniesie niż Rosja - podkreślił.

Nominacje gazowe dla Nord Stream 1 wznowione

Tymczasem Niemieccy odbiorcy rosyjskiego gazu ziemnego wznowili rezerwacje na dostawy przez gazociąg Nord Stream 1 po raz pierwszy od czasu wyłączenia kluczowego rurociągu z powodu konserwacji około trzech tygodni temu - wynika z danych niemieckiego rurociągu. Rosja przerwała 31 sierpnia dostawy przez Nord Stream 1, który biegnie pod Morzem Bałtyckim do Niemiec, w celu przeprowadzenia konserwacji, która pierwotnie była zaplanowana na trzy dni. Nominacje są wnioskami o dostawy gazu, a nie rzeczywistymi przepływami gazu.

Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero. Nie jest jasne, dlaczego kupujący złożyli zamówienia, skoro Rosja nie zapowiedziała, że w najbliższym czasie przez Nord Stream 1 ponownie popłynie gaz - skomentował Reuters.

Niemiecki operator Nord Stream AG przekazał, że nie może potwierdzić poniedziałkowych nominacji, czyli zamówień gazu. Według Reutersa nominacje były widoczne na stronach internetowych niemieckich gazociągów łączących Nord Stream 1 z użytkownikami końcowymi, natomiast nie odnotowano ich na stronie internetowej operatora.

Nord Stream 1 to największy gazociąg w Europie, którym przesyłanych jest do 59,2 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie. Gaz przestał nim płynąć z Rosji do Niemiec 31 sierpnia. Pierwotnie zapewniano, że przerwa ma potrwać trzy dni, a Gazprom oświadczył, że wstrzymanie dostaw nastąpiło z przyczyn technicznych. Odpowiedzialna za konserwację gazociągu niemiecka spółka Siemens Energy poinformowała, że w przekazanych przez Gazprom informacjach nie wykazano technicznego powodu wstrzymania przesyłu gazu.

ja

Czytaj także:

Co dalej z fuzją Orlenu i Lotosu? Sąd wyznaczył termin ważnej rozprawy

W Katowicach „Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego

Biden w ogniu krytyki. Ogłosił "koniec pandemii", a niedawno wszędzie nosił maseczkę




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Gospodarka