BGK uruchamia dodatkowe fundusze na mieszkalnictwo. Całkowita suma inwestycji to 1,2 mld złotych dla gmin, które będą mogły ubiegać się o dopłaty do 80 proc. kosztów projektu. Bank będzie mógł nawet podwyższyć kwotę, o którą wnioskowały, jeśli koszty realizacji inwestycji wzrosną.
Fundusze zostaną przekazane na konta gmin dzięki zmianie w ustawie o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. Środki będą wykorzystywane na tworzenie i modernizację zasobów mieszkaniowych. - Zmiany ustawowe wynikają z ogromnego zainteresowania programem po ubiegłorocznym zwiększeniu poziomów dofinansowania inwestycji mieszkaniowych - podkreślił Przemysław Osuch, dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych w BGK.
Były premier Czech przed sądem. Jest oskarżony w sprawie wyłudzania unijnych dotacji
Miliard złotych na mieszkania
Dopłaty obejmą do 80 proc. kosztów projektów mieszkaniowych. Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy na ten cel bezzwrotnie 1,2 mld złotych. Budżet państwa podwyższy koszty wsparcia o nawet 20 proc. w porównaniu do pierwotnego wniosku w momencie wzrostu kosztów przy budowie lokali.
- W sytuacji, kiedy na rynku mieszkaniowym dynamicznie rosną ceny materiałów i kosztów wykonania robót budowlanych, możliwość podwyższenia dofinansowania w trakcie realizacji przedsięwzięcia to znaczne wsparcie dla inwestorów - chwalił program inwestycyjny Osuch. Wcześniej podwyższenie środków wsparcia nie było możliwe, ponieważ w umowach z gminami obowiązywał maksymalny limit, którego nie można przekraczać.
Postęp w planach budowy polskiego atomu. Rząd otrzymał ofertę od Amerykanów
Popularność programu inwestycji mieszkaniowych
Jak podało BGK, w 2021 r. trafiło do banku 288 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 1,3 mld zł. W obecnym roku do końca sierpnia wpłynęło już ponad 300 wniosków, oscylujących na ok. 1 mld zł i budowę ponad 5 tys. mieszkań.
Dzięki dopłatom skarbu państwa, od 2007 roku powstało blisko 27,5 tysiąca lokali mieszkalnych, ale też miejsc w noclegowniach i domach dla osób bezdomnych. W realizacji jest 11,8 tys. planów. Wnioski o dotacje można składać przez cały rok, a kwalifikacja do udzielenia wsparcia odbywa się od lutego do września.
Solidarni jak Niemcy. Ukraina może już pomarzyć o obiecanych czołgach Leopard
Inne tematy w dziale Gospodarka