„The Economist” o „nieprzyzwoitych zyskach” Norwegii
„The Economist” w artykule „Norway is profiting embarrassingly from war in Europe” zauważa, że dzięki wojnie na Ukrainie zyski Norwegii znacznie wzrosły. A jest to drugi pod względem bogactwa kraj naszego kontynentu.
Niepokojące informacje z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest komunikat
Za niecały tydzień otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Samorządowcy oceniają inwestycję
Norwegia jest czwartym co do wielkości eksporterem gazu ziemnego na świecie. Jej zyski „stały się wręcz nieprzyzwoite”, odkąd Rosja zamieniła swoje rurociągi w broń. „W miarę jak wojna i wynikający z niej kryzys energetyczny przeciągają się, sumy płynące na północ okazują się wręcz nieprzyzwoite”. Kraj, któremu zależy na budowaniu na świecie swojego pozytywnego wizerunku, musi odpierać zarzuty o czerpanie zysków z wojny - podkreśla „The Economist”.
Morawiecki krytykował podejście Norwegii
Ceny, jakie narzuciła Norwegia, coraz mniej podobają się europejskim państwom – klientom. Brytyjski tygodnik zauważa, że Polska jako pierwsza podniosła problem: w maju 2022 roku premier Mateusz Morawiecki potępił „chore” ceny norweskiego gazu. Inne kraje protestują dyskretniej – zauważa „The Economist” – sugerując, że rozsądny dostawca mógłby w czasie wojny zmniejszyć ceny surowców. Ale Norwegia odpowiada, że ceny reguluje rynek, a zyski finansują ekologiczną transformację gospodarki państwa.
W maju Mateusz Morawiecki uczestniczył w Q&A podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego, gdzie poruszony został m. in. temat Norwegii w kontekście wojny na Ukrainie. Szef polskiego rządu stwierdził, że Norwegia dysponuje „nadmiarowymi zyskami z ropy i gazu”, które „przekraczają sto miliardów euro”. Jego zdaniem „jest to pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie”.
W Polsce wykpiwano słowa Morawieckiego
KW
Czytaj dalej:
Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę
Zełenski już potwierdził. Do Polski trafi gigantyczny transport
Dramat na meczu Barcelony. Spotkanie zostało przerwane, co się dzieje?
Czemu Polska odzyskując niepodległość nie stała się królestwem? „Decyzja jednej osoby”
Komentarze
Pokaż komentarze (36)