UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.
Zawieszenie umowy wizowej z Rosją. Jakie skutki?
Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.
Polecamy:
Morawiecki w Kijowie. Żądania wobec Unii i obiecujące perspektywy współpracy
Ktoś ukradł fotopułapkę. Nie wie, że nadal robi zdjęcia
"Umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz zezwalają na uprzywilejowany wjazd do UE obywatelom państw, które są wiarygodnymi partnerami szanującymi te same wartości co my. Rosja, która prowadzi niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę napastniczą, w tym dopuszcza się masowych ataków na ludność cywilną, straciła tę wiarygodność i zdeptała podstawowe wartości naszej międzynarodowej wspólnoty. Dzisiejsza decyzja to bezpośredni skutek rosyjskich działań i kolejny dowód na nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców" - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.
Decyzja ma zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym 9 września 2022 r. Wejdzie w życie w dniu jej przyjęcia i będzie stosowana od 12 września 2022 r.
Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją weszła w życie 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.
Rosyjska odpowiedź
Rosja zapowiedziała w czwartek, że podejmie działania odwetowe wobec unijnych ograniczeń wizowych dla Rosjan, ale nie zamknie się od bloku - informuje agencja Reuters.
– Nasze interesy, interesy naszych ludzi będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze środków odwetowych – odpowiada rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa przekazała dziennikarzom, że „Federacja Rosyjska nie zamknie się na UE”.
Reakcja Unii Europejskiej
24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom oraz rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.
Później przyjmowała dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji i z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.
Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.
KW
Czytaj dalej:
Woś: O Królowej w Wilanowie
USA pomogą Polsce przy wdrażaniu Apache. "To będzie ogromny projekt"
Jak działa "wymiana okrężna" Niemiec z innymi krajami? Spiegel: tylko z Polską się nie uda
Atak agresywnych wegan na ciężarówki z mlekiem. Przewiercili opony w 50 pojazdach
Duży sukces ukraińskiej kontrofensywy. Mogą otoczyć nawet 10 tys. rosyjskich wojsk
Inne tematy w dziale Polityka