Książę Karol po śmierci królowej Elżbiety II stał się królem Karolem III. 73-letni król Karol III jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski bądź angielski tron. Przedstawiamy również pełną listę sukcesji po śmierci królowej Elżbiety II.
Karol Filip Artur Jerzy urodził się 14 listopada 1948 r., rok po ślubie swoich rodziców, księżniczki Elżbiety i księcia Filipa. W związku z przedwczesną śmiercią swojego dziadka, Jerzego VI, jego matka została w 1952 r. królową, a Karol - w wieku zaledwie trzech lat - następcą tronu. Jednak na oficjalną koronację może on poczekać nawet kilka miesięcy. To skomplikowany rytuał wymagający szczegółowego zaplanowania. Królowa Elżbieta czekała na ten dzień aż 16 miesięcy - pisze "The Guardian".
Książę Karol następcą tronu
Zgodnie z prawami do sukcesji, pierwsze w kolejce do objęcia tronu po śmierci Elżbiety II jest najstarsze z jej dzieci, czyli książę Karol. Weźmie on udział zgodnie z obowiązującymi przepisami w posiedzeniu Tajnej Rady, która odbędzie się po 24 godzinach od śmierci królowej.
W skład tajnej rady wchodzą brytyjscy politycy, a także prywatny sekretarz zmarłej królowej Edward Young, książę Cambridge William, a także księżna Kornwalii Kamila, co oznacza, że druga żona Karola będzie obecna na sali w momencie, kiedy jej mąż będzie wstępował na tron. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii monarchii spotkanie Tajnej Rady ma się odbyć przy obecności telewizyjnych kamer.
Kto w kolejce do objęcia tronu?
Zasady sukcesji w brytyjskiej rodzinie są bardzo proste. Po księciu Karolu, który jest pierwszy w kolejce, nowym królem zostanie jego najstarszy syn – książę William. Po nim koronę będą dziedziczyć kolejno jego dzieci – książę George, księżniczka Charlotte i książę Louise. Piąty w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Harry, a następnie jego dzieci – Archie i Lilibet.
Po śmierci królowej Elżbiety II nowe tytuły przypadły Williamowi i Kate. Do tej pory nosili tytuł księcia i księżnej Cambridge. Od wczoraj można nazywać ich księciem i księżną Kornwalii i Cambridge. Do tej pory tytuł księżnej Kornwalii miała żona dotychczasowego następcy tronu, Karola - Camilla.
Skandale z udziałem księcia Karola
W przeciwieństwie do swojej matki, Karol wywołał kilka kontrowersji. W 2005 r. usłyszano, jak przyszły monarcha zapytany przez reportera BBC o nadchodzący ślub z Camillą, powiedział pod nosem: "Ci cholerni ludzie. Nie mogę znieść tego człowieka. To znaczy, on jest tak okropny, naprawdę". W 2014 roku Karol wywołał dyplomatyczny zgrzyt, gdy porównał prezydenta Rosji Władimira Putina do Adolfa Hitlera. Podczas podróży do Kanady książę powiedział Żydówce, która uciekła z Polski podczas II wojny światowej, że na Ukrainie "Putin robi dokładnie to samo, co Hitler".
Kontrowersje większego kalibru pojawiły się w 2021 roku, gdy pojawiły się doniesienia, że jego fundacja przyjęła dotację od saudyjskiego biznesmena w zamian za Order Imperium Brytyjskiego, choć najprawdopodobniej wszystko to było załatwiane bez wiedzy Karola - przez jego prywatnego sekretarza.
Innego rodzaju kontrowersje budziło jego zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska - stał się obiektem kpin, gdy przyznał w 1986 r., że rozmawiał z roślinami i drzewami. "Po prostu przychodzę i rozmawiam z roślinami, naprawdę - bardzo ważne, aby z nimi rozmawiać. One odpowiadają" - mówił. Choć tak naprawdę po raz pierwszy publicznie mówił o swoich obawach dotyczących zanieczyszczenia i tworzyw sztucznych oraz ich wpływu na przyrodę już w 1970 roku. Przed narodzinami księcia George'a w 2013 roku Karol powiedział, że perspektywa zostania dziadkiem jeszcze wzmocniła jego ekologiczne przekonania, ponieważ nie chciał "przekazać coraz bardziej dysfunkcyjnego świata".
Również pogarszające się relacje Karola z synem Harrym, który wraz ze swoją amerykańską żoną Meghan postanowił się wycofać z monarszej rodziny, były w ostatnich latach w centrum uwagi. W zeszłym roku podczas głośnego wywiadu, który Harry i Meghan udzielili Oprah Winfrey, Harry powiedział, że czuje, że jego ojciec go zawiódł, oraz że przestał odbierać od niego telefony.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka