Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, fot. KPRM
Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, fot. KPRM

Morawiecki jedzie do Kijowa, Duda rozmawiał z Bidenem o wsparciu dla Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, gdzie odbędzie cykl kilku spotkań, m.in. dotyczących sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego i wojskowego - poinformował w piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki w drodze do Kijowa

- Faktycznie pan premier Morawiecki udał się do Kijowa. Tam będzie cykl kilku spotkań. Ważne rzeczy, które będziemy omawiać w związku z sytuacją geopolityczną, też rynkiem energii; bezpieczeństwem energetycznym, wojskowym"- powiedział Müller w Polsat News.

Zaznaczył, że zgodnie z procedurą bezpieczeństwa informacja o punktach wizyty premiera podawana jest z pewnym opóźnieniem.

Müller przyznał też, że "dzisiaj nowych, takich diametralnie zmieniających rzeczywistość rzeczy nie będzie, ponieważ tak jak wiemy, sytuacja na wschodnim froncie jest nadal trudna".

- Natomiast też takie gesty i obecność zawsze jest sygnałem politycznym wobec Kremla i ten sygnał dzisiaj też będzie wysłany. My będziemy wspierać Ukrainę w tej bardzo trudnej sytuacji, ponieważ uważamy, że Rosja łamie wszelkie możliwe standardy międzynarodowe. Poza tym obrona Ukrainy, to także obrona naszego bezpieczeństwa - powiedział.

Prezydent Duda miał wideokonferencję z prezydentem USA

Z kolei w czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem i innymi liderami państw Zachodu wspierającymi Ukrainę. Po jej zakończeniu szef BBN powiedział dziennikarzom, że była to kolejna taka rozmowa przeprowadzona z inicjatywy Stanów Zjednoczonych w której wzięli udział przedstawiciele państw Grupy G7, wybrane państwa NATO w tym oczywiście Polska.

- Prezydent w swoim wystąpieniu zwrócił przede wszystkim uwagę na zdynamizowanie pomocy, jakiej należy udzielać Ukrainie, zwłaszcza w tym momencie, kiedy mamy do czynienia z ofensywą ukraińską, mającą na celu odzyskanie zagrabionych przez Rosję ziem - przekazał Paweł Soloch.

Dodał, że prezydent zwracał również uwagę na konieczność przyspieszenia "pewnych procesów związanych z udzielaniem pomocy Ukrainie, zwłaszcza przez Unię Europejską". Prezydent, mówił Soloch, podkreślał też konieczność utrzymania jedności państw zachodnich w kwestii sankcji.

Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Do wideorozmowy z udziałem prezydenta Bidena i sojuszników doszło w czasie, kiedy ministrowie obrony z kilkudziesięciu krajów spotykają się w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Jak poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin, prezydent Biden zatwierdził w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty 675 mln dolarów i zawierający m.in. rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne.

Ukraina wysuwa roszczenia wobec Rosji. Kwota jest ogromna

Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluśka w rozmowie z niemieckimi mediami stwierdził, że Rosja za spowodowane szkody wynikające z napastniczej wojny powinna zapłacić Ukrainie minimum 300 miliardów euro. "Chcemy odszkodowania za wszystkie szkody, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku wojny" - powiedział niemieckim mediom Maluśka, którego wypowiedź cytuje w piątek niemiecka agencja informacyjna DPA.

Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ władze w Kijowie chcą doprowadzić do przyjęcia rezolucji będącej fundamentem dla międzynarodowego mechanizmu reparacji - powiedział ukraiński minister.

Szkody, jakie poniosła Ukraina w wyniku rosyjskiej inwazji, już teraz szacuje się na znacznie wyższe. Wspomniana kwota 300 mld dolarów odpowiada jednak aktywom rosyjskiego banku centralnego w krajach G7, które zostały zamrożone w czasie obowiązywania sankcji - przypomina DPA.

ja

Czytaj także;

Elżbieta II była w Polsce tylko raz. Gościli ją Kwaśniewski i Cimoszewicz

Iga Świątek w finale US Open. Polka pokazała charakter, wygrywając z Białorusinką

Nadzwyczajne spotkanie w Brukseli ws. wysokich cen energii. Polska ma ważny postulat

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj85 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (85)

Inne tematy w dziale Polityka