Nie żyje królowa Elżbieta II. Źródło: PAP/EPA
Nie żyje królowa Elżbieta II. Źródło: PAP/EPA

Polska i świat żegna królową Elżbietę II. "Reprezentuje całą historię Europy"

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W czwartek po godzinie 19:30 oficjalnie poinformowano o śmierci królowej Elżbiety II. Jak czytamy w komunikacie Pałacu Buckingham, "Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu". W mediach królową żegnają politycy z całego świata.

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Polscy politycy żegnają królową 

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Łączymy się w smutku z członkami brytyjskiej Rodziny Królewskiej, narodem brytyjskim i ludźmi na całym świecie. Requiescat in pace" – głosi wpis MSZ zamieszczony na Twitterze.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział dziennikarzom, że: "Królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach monarchii bynajmniej niesprzyjających. W swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych”

Zaznaczył, że brytyjska królowa "była przekonana, że jest w stanie służyć dobru wspólnemu, dobru swoich poddanych niezależnie od okoliczności".

"Rzeczywiście to najczęściej udawało się jej uczynić. Jako taka pozostanie w pamięci bynajmniej nie tylko Brytyjczyków czy społeczeństw brytyjskiej wspólnoty narodowej, ale też nas wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogli poznać jej życie i pracę” – stwierdził minister Rau.

"Żegnamy dziś wielką brytyjską Królową i bardzo dzielną kobietę" – napisał w czwartek wieczorem szef PO Donald Tusk


Na antenie TVN24 podczas, gdy podano informacje o śmierci królowej był natomiast poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Belka. Stwierdził on, że "Elżbieta II zapisze się w historii jako ostoja stabilności państwa". – Tak długo jak Elżbieta II panowała, nie mogło być mowy o odejściu od monarchii ponieważ była ona tak mocnym jej symbolem – dodał. 

Prezydent Duda: będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie

Prezydent Andrzej Duda złożył na ręce ambasador Wielkiej Brytanii w Senegalu Juliette John kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II i wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w brytyjskiej ambasadzie w Dakarze. „Nasze myśli i modlitwy są z rodziną królewską” – napisał prezydent.

Andrzej Duda złożył kondolencje Rodzinie Królewskiej i wszystkim Brytyjczykom za pośrednictwem Twittera.

"Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał prezydent we wpisie na Twitterze.


Zełenski, Macron, von der Leyen, Michel składają kondolencje 

"Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Zapamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, królową serc, która na zawsze naznaczyła swój kraj i swoje stulecie” – napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu mieszkańców Ukrainy składamy szczere kondolencje dla rodziny królewskiej, całej Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów z powodu tej nieodwracalnej straty. Nasze myśli i modlitwy są z wami” – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel również złożyli kondolencje rodzinie królewskiej z powodu śmierci królowej Elżbiety II.

"Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie" - napisał Michel na Twitterze.

"Moje myśli i modlitwy są z nią. Reprezentuje całą historię Europy, która jest naszym wspólnym domem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi, zawsze dawała nam stabilność i pewność siebie, wykazała się ogromną odwagą i jest legendą w moich oczach" - powiedziała von der Leyen.

Jak BBC poinformowało o śmierci królowej? 

Pierwszą redakcją według operacji London Bridge (plan po śmierci królowej), która poinformowała o śmierci królowej było BBC. Dziennikarz Jakub Krupa zarejestrował moment, jak informacja wybrzmiała na antenie brytyjskiej stacji. 

MP

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka